Up

Bu özelliği kullanabilmek için lütfen sayfayı tarayıcınızda açın.

Close

  1. Yardım
  2. Pratik tavsiye
  3. “Daha fazla bilgi edinin”: Bilginizi nasıl artırabilirsiniz?

 

“Daha fazla bilgi edinin”: Bilginizi nasıl artırabilirsiniz?

  • 3 dakika okuma  •  13 Mayıs 2022

 

Bilginin güç olduğu bir dünyada, onu geliştirmek ve kullanmak hayatınızı birçok yönden iyileştirebilir.
Günlük özel hayatınız, ilişkileriniz, maddi durumunuz, sağlığınız, kişisel gelişiminiz veya mesleki durumunuz olsun, tüm bu unsurların kalitesini bilgi edinerek ve uygulamaya koyarak artırabilirsiniz.
Ancak bu yanlış bilgi çağında mevcut kaynaklar dizisi göz önüne alındığında, bilgi hazinenizden etkili bir şekilde nasıl yararlanabilirsiniz?
İşte bilginizi arttırmanın 15 basit, kolay ve pratik yolu:

Her zaman meraklı ol

Meraklı bir zihin sorular, düşünceler ve fikirlerle doludur. Dolayısıyla bilgiyi araması ve yaşam boyu öğrenmenin önünü açması şaşırtıcı değildir.
“Ne”, “kim”, “nerede”, “neden” ve “nasıl” hakkında sorular sorarak başlayın ve yakında kendinizi çoğunluktan daha fazlasını bildiğinizi göreceksiniz. Çeşitli konularda derinlemesine bilgi edinmek için, üzerine inşa etmeye devam edebileceğiniz sağlam bir temel oluşturmanız gerekir. Bu yüzden önce temelleri anlamaya çalışın, sonra devam edin.

Kitapları oku!

Kitaplar geçmiş, bugün ve hatta gelecek hakkında bilgilerle doludur. Yani bir yerden başlamanız gerekiyorsa, kitap okumaya gidin – onlarla yanlış gidemezsiniz.
Çevrimiçi ücretsiz kitap almaktan kütüphaneden ciltli kitap ödünç almaya kadar birçok kaynaktan kitap alabilirsiniz. Ayrıca, hiç bilmediğiniz konular da dahil olmak üzere çok çeşitli konular hakkında bilgi edinin. Klasiklerden romanlara, kişisel gelişim kitaplarından otobiyografilere kadar farklı kitap türlerini keşfetmeyi de unutmayın.
Ne de olsa kitaplar, farklı konuları parçalara ayırarak ve önemli bilgiler sağlayarak öğrenmenin mükemmel bir yoludur.
Bir kitap işe yaramazsa, başka bir kitap denemek sorun değil!

Günlük makaleleri ve blogları okuyun

Makaleler ve bloglar kitaplara en iyi alternatiftir. Seçtiğiniz konularda bilginizi genişletmek için popüler ve güvenilir web sitelerine gitmeniz yeterlidir. Kelimenin tam anlamıyla her konuda makaleler ve bloglar bulacaksınız.
Bütünsel sağlığınızı ve refahınızı nasıl sağlayabileceğiniz, işinizi büyütmek için ipuçları ve püf noktaları veya dünyadaki en son trendler ve gelişmeler olsun, ihtiyacınız olan tüm bilgileri makaleleri ve blogları okuyarak edinebilirsiniz.
Not: Makaleleri ve blogları daha hızlı okumak için okuma hızınızı artırabilirsiniz. Bu, daha fazla okuyabileceğiniz ve daha fazla bilgi edinebileceğiniz anlamına gelir. Tam olarak istediğin bu değil mi?

Araştırma yaklaşımını benimseyin

Okuduğunuzda, çok sayıda bilgi ve birçok yeni fikre maruz kalırsınız. İşte bu noktada sorgulayıcı zihin yeniden devreye girer.
Artık daha da fazla sorunuz ve daha derine inmek için içsel bir motivasyonunuz var. Burada araştırma becerileriniz devreye giriyor.
Şimdi diğer kaynakları keşfetmeniz, öğrendiklerinizi araştırmanız, bilgi liderleriyle bağlantı kurmanız ve okumaya, okumaya ve okumaya devam etmeniz gerekiyor. Okuma ile araştırma birleştirildiğinde, yeni bilgi edinme yolunda iyi ve gerçek bir yolda olduğunuzu unutmayın.

Podcast’leri dinleyin

Hayır, kitaplarda tüm bilgiler yer almıyor. Sadece bilgili insanların konuşmalarını dinleyerek değerli bilgiler edinebilirsiniz.

Örneğin podcast’ler, hareket halindeyken bile uygun ve pratik bir şekilde bilgi biriktirmenin ideal bir yoludur. Ayrıca, seçebileceğiniz o kadar çok şey var ki, istediğiniz herhangi bir konuda uzmanlardan tam anlamıyla eğitim içeriği bulabilirsiniz.

Oh, ve bilginiz için, podcast’ler ayrıca basitleştirilmiş ve anlaşılması kolay bilgiler sağlar. Anlayamayacağınız hiçbir teknik veya anlamsız söz.

Düzenli olarak kurs veya eğitim alın

Ufkunuzu genişletmek ve kendinizi geliştirmek için neyin alakalı, faydalı ve yüksek talep gördüğünü öğrenmeye yatırım yapmanız gerekir. Bunu yapmanın kesin bir yolu, çevrimiçi veya çevrimdışı bir kursa veya eğitime kaydolmaktır.

Bu, bilgi tabanınızı ve beceri setinizi genişletirken yeni ve ilginç bir şey denemenize izin verecektir.

Bu yüzden her ay yeni bir kurs veya eğitim almaya çalışın. Kesinlikle hayal bile edemeyeceğiniz şekilde bilginizi artıracaktır.

İzleme listenize çeşitlilik ekleyin

Evet, bazen Netflix’te bölümleri tüketmeye direnmek zor, ama neden biraz çeşitlilik eklemiyorsunuz?
Eğitici içerikler izleyerek geçen uzun bir günün ardından kanepeye uzanarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Evet bu doğru !
Bilginizi genişletmenize yardımcı olmak için çeşitli belgesel filmler, eğitici videolar, profesyonel kanallar ve TED Konuşmaları mevcuttur.
Ayrıca, insanların duyduklarının yalnızca %20’sine kıyasla, gördüklerinin neredeyse %80’ini hatırlama eğiliminde olduklarını biliyor muydunuz?
Bilgiye olan susuzluğunuzu gidermek için görüntülerin gücünden yararlanın!

İlgili Makaleler