Up

Proszę otworzyć stronę w przeglądarce, aby skorzystać z tej funkcji.

Close

  1. Wsparcie
  2. Praktyczne porady
  3. „Uczyć się więcej”: jak zwiększyć swoją wiedzę?

 

„Uczyć się więcej”: jak zwiększyć swoją wiedzę?

  • 3 minut czytania  •  13 maja 2022

 

W świecie, w którym wiedza to potęga, jej kultywowanie i wykorzystywanie może poprawić jakość życia na wiele sposobów.
Niezależnie od tego, czy chodzi o codzienne życie osobiste, relacje z innymi, dobrobyt finansowy, zdrowie, rozwój osobisty czy sytuację zawodową, jakość wszystkich tych rzeczy można poprawić, zdobywając wiedzę i stosując ją w praktyce.
Biorąc jednak pod uwagę różnorodność zasobów dostępnych w dobie dezinformacji, jak skutecznie wykorzystać posiadaną wiedzę?
Oto 15 prostych, łatwych i praktycznych sposobów naposzerzenie swojej wiedzy:

Zawsze bądź ciekawy

Ciekawski umysł jest pełen pytań, myśli i pomysłów. Nie dziwi zatem, że poszukuje wiedzy i toruje drogę do uczenia się przez całe życie.
Zacznij od zadawania pytań o to, „co”, „kto”, „gdzie”, „dlaczego” i „jak”, a wkrótce przekonasz się, że wiesz więcej niż większość. Aby zdobyć dogłębną wiedzę na różne tematy, trzeba zbudować solidne podstawy, na których można budować dalej. Należy więc najpierw zapoznać się z podstawami, a potem przejść dalej.

Czytaj książki!

Książki są pełne wiedzy o przeszłości, teraźniejszości, a nawet przyszłości. Jeśli więc musisz od czegoś zacząć, wybierz czytanie książek – z nimi po prostu nie można się pomylić.
Książki można pozyskiwać z wielu źródeł, czy to w formie darmowych książek online, czy też wypożyczając je z biblioteki w twardej oprawie. Czytaj także na różne tematy, nawet te, o których nie masz pojęcia. Nie zapomnij teżpoznać różnych gatunków książek– od klasyki, przez powieści, po poradniki i autobiografie.
W końcu książki to świetny sposób na poznanie różnych tematów, ponieważ rozkładają je na czynniki pierwsze i dostarczają najważniejszych informacji.
Jeśli jedna książka się nie sprawdzi, nie zaszkodzi spróbować innej!

Codziennie czytaj artykuły i blogi

Artykuły i blogi są najlepszą alternatywą dla książek. Wystarczy odwiedzić popularne i wiarygodne strony internetowe, aby poszerzyć swoją wiedzę na wybrane przez siebie tematy. Znajdziesz tu dosłownie wszystkie artykuły i blogi na każdy temat.
Niezależnie od tego, czy chodzi o to, jak zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, wskazówki i sztuczki dotyczące rozwoju firmy, czy też o najnowsze trendy i wydarzenia na świecie, całą potrzebną wiedzę można zdobyć, po prostu czytając artykuły i blogi.
P.S. Możesz zwiększyć szybkość czytania artykułów i blogów, aby czytać je szybciej. Oznacza to, że można więcej czytać i zdobywać więcej wiedzy. Czyż nie tego właśnie chcesz?

Przyjęcie podejścia badawczego

Czytając, poznajemy bogactwo informacji i wiele nowych pomysłów. W tym miejscu ponownie do gry wchodzi dociekliwy umysł.
Masz teraz więcej pytań w rękawie i wewnętrzną motywację, by drążyć temat. W tym miejscu należy wykorzystać swoje umiejętności badawcze.
Teraz musisz zbadać inne źródła, sprawdzić, czego się nauczyłeś, nawiązać kontakt z liderami wiedzy i czytać, czytać i czytać. Pamiętaj, że gdy czytanie łączy się z poszukiwaniem informacji, jesteś na dobrej drodze dozdobycia nowej wiedzy.

Słuchanie podcastów

Nie, nie wszystkie informacje są zawarte w książkach. Cenną wiedzę można zdobyć, słuchając, co mówią ludzie, którzy mają odpowiednią wiedzę.

Na przykład podcasty to idealny sposób na gromadzenie wiedzy, nawet w podróży, w wygodny i odpowiedni sposób. Co więcej, wybór jest tak duży, że można dosłownie znaleźć treści edukacyjne na dowolny temat, przygotowane przez ekspertów.

Aha, i dla Twojej informacji, podcasty dostarczają również uproszczonej i łatwej do zrozumienia wiedzy. Żadnych technicznych szczegółów ani niezrozumiałego bełkotu.

Regularnie uczęszczać na kursy lub szkolenia

Aby poszerzać horyzonty i rozwijać swoje umiejętności, należy inwestować w naukę tego, co jest istotne, przydatne i na co jest duże zapotrzebowanie. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest zapisanie się na kurs lub szkolenie, zarówno online, jak i offline.

W ten sposób można spróbować czegoś nowego i interesującego, a jednocześnie poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.

Postaraj się więc co miesiąc uczestniczyć w nowym kursie lub szkoleniu. Z pewnością poszerzy to Twoją wiedzę w sposób, którego nawet sobie nie wyobrażasz.

Dodaj różnorodność do listy obserwowanych

Tak, czasem trudno się oprzeć oglądaniu odcinków na Netfliksie, ale dlaczego nie urozmaicić sobie życia?
Po długim dniu spędzonym na oglądaniu materiałów edukacyjnych można zdobyć więcej wiedzy, po prostu leżąc na kanapie. Tak, to prawda!
Dostępnych jest wiele filmów dokumentalnych, edukacyjnych, kanałów profesjonalnych i TED Talks, które pomogą Ci poszerzyć swoją wiedzę.
Czy wiesz, że ludzie zapamiętują prawie 80% tego, co widzą, ale tylko 20% tego, co słyszą?
Wykorzystaj moc obrazów, aby zaspokoić swój głód wiedzy!

Powiązane artykuły