Up

Bu özelliği kullanabilmek için lütfen sayfayı tarayıcınızda açın.

Close

  1. Yardım
  2. Pratik tavsiye
  3. İş Yerinde Konsantrasyonu Artırmak için Son Derece Etkili 10 İpucu

 

İş Yerinde Konsantrasyonu Artırmak için Son Derece Etkili 10 İpucu

  • 6 dakika okuma  •  2 Ekim 2023

 

Kendinizi hiç projenizin birkaç saat içinde teslim edilmesi gereken bir durumda buldunuz mu, bekleyen çok sayıda işiniz var ve çalışmaya hazır bir şekilde çalışma masanızda oturuyorsunuz, ancak iş hala devam ediyor mu? Eğer öyleyse, yalnız olmadığınızı bilin. İster bir üniversite ödevi ister bir ofis projesi olsun, hepimiz bu durumla ilişki kurabiliriz.

Çoğu zaman, bu bir motivasyon meselesi değildir çünkü yeterince motive olmuşsunuzdur ve bu yüzden işe gitmişsinizdir. Bunun yerine, konsantrasyon eksikliği söz konusudur. Saatin tik tak sesi gibi küçük şeyler bile zihninizi işten uzaklaştırmak için yeterli olabilir.

Çalışma alanınızda, zihin varlığı en kritik faktördür. İyi konsantre olmazsanız, patronunuzdan gelen talimatları kaçırırsınız ve daha sonra sonuçlarını tahmin edebilirsiniz. Sonrasında sadece fazladan çalışmak zorunda kalmazsınız, aynı zamanda çalışma alanınızdaki itibarınız da etkilenir. Tüm bu zorluklardan kaçınmak için odaklanın ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olacak yolları arayın.

Neden Odaklanamıyorum?

Bu soru herkesin aklına gelmiş olmalı çünkü bir işi yapmak için motive olduysanız ve nasıl yapacağınızı biliyorsanız, o zaman neden yapamıyorsunuz? Odağınızı kaybetmenizin birçok nedeni olabilir. Günlük rutininizde size engel olan dikkat dağıtıcı faktörlere dikkat edin.

Ana faktörlerden biri daha fazla uykuya ihtiyaç duymaktır. Daha az uyku otomatik olarak beyin sisine yol açar ve bu da konsantrasyonu bozar. Yeterli uykuyla birlikte iyi çalıştığınızdan da emin olun çünkü çalışma kapasitemizin de bir sınırı vardır.

Son olarak, birçok insan yemeğin konsantrasyonla bir ilgisi olmadığını düşünebilir, ancak düzensiz öğünler insanların odaklanamamasının en büyük nedenlerinden biridir.

İş Yerinde Konsantrasyon Nasıl Artırılır?

Günümüzde konsantrasyonu kaybetmek ne kadar hızlıysa, yeniden kazanmak da bir o kadar kolay. Dikkatinizi artırmak için birçok dış faktörü iyileştirebilirsiniz ve bunlar çok zor bile değildir. İşinize engel olan şeylere karşı dikkatli olmalısınız.

Burada, iş yerinde konsantrasyonu artırmak için birkaç pratik ipucunu ele aldım. Tüm bu ipuçları denenmiş ve test edilmiştir ve işe yarayacaklardır. Sözü daha fazla uzatmadan bunları tartışalım.

Dikkat Dağınıklığını Ortadan Kaldırın

Bir çalışma alanında, sağdan, soldan ve merkezden sürekli yeni bilgi bombardımanına tutulursunuz ve sizi ilgilendirmese bile dikkatinizi işinizden uzaklaştırmaya yeter. Bugünlerde telefonunuzdan gelen bildirim sesi bile en büyük dikkat dağıtıcı unsur haline geldi. Kimden geldiğini görmek için telefonunuzu elinize alsanız da, bu ses düşüncelerinizin akışını kaybetmenize neden olmaya yetiyor.

Telefonunuzu sessize almayı ve çalışma odanızın kapısını kapatıp çalışmayı deneyin. Çalışmanın verimliliğinde önemli bir fark göreceksiniz ve konsantrasyonunuz her zamankinden daha iyi olacak. İnsanlar bazen bu faktörü küçümserler, ancak gürültü engelleme, başka hiçbir şeye benzemeyen bir şekilde katılımı artırmaya yardımcı olur.

Bunun dışında, TV veya iki kişinin konuşması gibi sizin için dikte edici olduğunu düşündüğünüz başka şeyler varsa, bunları hemen ortadan kaldırın

Çalışma Alanınızı Düzenleyin

Sadece bazılarının ayrı bir ofisi veya çalışma odası vardır, ancak alanınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Takım arkadaşlarınız olmadan aynı masaya sahipseniz, daha iyi odaklanmak için gürültü önleyici kulaklıklar kullanabilirsiniz.

Konsantrasyonu artırmaya yardımcı olan bir diğer önemli şey de dağınıklığı gidermektir. Masanızda ne kadar az eşya olursa, o kadar iyi odaklanabilirsiniz. Tüm eşyalarınızı çekmecelerde ve dolaplarda tutun ve masanızda çalışma ekipmanınızla birlikte en fazla bir su şişesi ve ayarlanabilir bir lamba bulunmalıdır. Dikkatinizi dağıtacak daha az şey daha iyi odaklanmanıza yardımcı olacaktır

Büyük Görevleri Parçalara Ayırın

Daha iyi konsantrasyonun önündeki bir diğer güçlük de odaklanmanız gereken daha önemli görevler olduğunda beyninizin bir seferde yalnızca bazılarını işleyebilmesidir, dolayısıyla konsantrasyonunuz zayıflar. Bu durumda katılımı artırmanın kolay bir yolu, daha önemli görevleri daha küçük görevlere bölmektir.

Daha küçük görevleriniz olduğunda, her seferinde bir adım atarsınız ve bunun altında ezilmezsiniz. Bu şekilde, önce hangi görevler üzerinde çalışacağınızı ve neleri daha sonra yapabileceğinizi bilirsiniz. Her küçük işi tamamladıktan sonra, konsantrasyonu artıran bir başarı duygusu hissedeceksiniz.

Daha etkili hale getirmek için görevleri zamanlayabilirsiniz. Küçük işler için 20 dakika veya 30 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın ve bu süre içinde yapmaya çalışın

Pomodoro Tekniğini Benimseyin

Bu benim yaşadığım tek şey. Okul yıllarımdan beri bunu takip ediyorum. Pomodoro tekniğine göre, çalışma zamanınızı ve molalarınızı belirli aralıklarla yönetmelisiniz. Bunu açıklamak gerekirse, 25 dakika çalışın, 5 dakika ara verin ve bu tür dört aradan sonra 15 ila 20 dakika daha uzun bir ara vereceksiniz.

Bu tekniğin ne kadar etkili olduğunu ancak kendiniz test ettiğinizde anlayabileceksiniz. Genellikle bir günümü alan ödevlerimi 4 saatte tamamladım. Bir öğrenci olarak, mola beklentisi dikkatimi dağıtmadan görev üzerinde çalışmamı sağladı.

Size bunun için çalışmamı veriyorum. Kendiniz deneyin ve geri dönüşü yok!

Gerçekçi ve Net Hedefler Belirleyin

Ertesi gün ne yapmak istediğinizi bir gece önceden yazın. Her şeyi yazmak, görevlerinizi daha iyi organize etmenize yardımcı olur. Nelere öncelik verip üzerinde çalışacağınızı ve neleri daha sonraya bırakacağınızı bilirsiniz.

Bazen kendimizi abartırız ve gün için çok fazla görev alırız; bu aynı zamanda insanların konsantre olamamasının bir nedenidir çünkü akılları her zaman bir sonraki görevdedir. Gün için hedeflerinizi belirlerken hatırlamanız gereken temel kural SMART hedefleridir. Bu, hedeflerinizin spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana bağlı olması gerektiği anlamına gelir. Hedef belirlerken bu beş noktayı aklınızda tutarsanız, bu işleri yapmakta zorluk çekmezsiniz.

Kendinizi İyi Besleyin

Doğru zamanda ve iyi beslenerek yemek yemek, çalışma şekliniz üzerinde önemli bir etki yaratabilir. Sürekli bir enerji artışı için iş arasında takviyeler ve kuruyemişler alın. Bunun dışında, beyin duyarlılığını artıran ıspanak gibi yapraklı sebzeler, sizi daha uzun süre tok tutan protein ve çalışmak için yeterli enerji sağlayan orta düzeyde şeker içeren gıdalar tüketin. Tıbbi araştırmalara göre, yaban mersi̇ni̇ konsantrasyonu 5 saate kadar artirabi̇li̇r tüketimden sonra.

Şimdi, nelerden kaçınılması gerektiğini söyleyecek olursak, yağlı yiyecekler ve gazlı içecekler büyük bir HAYIR. Bu yiyeceklerin şeker seviyeleri değişkendir, bu da enerjinizi yükseltir ve sürekli olarak düşürür, odaklanmanızı bozar.

Çoğu insanın yaptığı bir diğer yeme hatası da düzenli aralıklarla yemek yememeleridir. Gün içinde üç öğün yemek yediğinizden emin olmalısınız. Bu sizi uzun süre tok tutacaktır. Büyük bir akşam yemeği yemek de şişkinliğe yol açar ve tembelliği teşvik eder, tam da istemediğimiz şey.

Meditasyon Yapmayı Unutmayın

Uyandığımız andan uyumak için yatağa döndüğümüz ana kadar beynimizin düşünmediği bir an bile yok. Bunun da ötesinde, aynı anda tek bir şey bile düşünmüyoruz, zihnimizde aynı anda pek çok şey oluyor. Bu durumda beyninizin işinize nasıl konsantre olabileceğini düşünüyorsunuz?

Konsantrasyonu artırmanın ve zihninizi rahatlatmanın en iyi yolu meditasyon yapmaktır. Meditasyon yapmak için belirli bir yere gitmek zorunda değilsiniz. Ofisinizde rastgele sessiz bir köşe seçin ve benim deneyimlerime göre temiz havada bir yer yoga ve meditasyon için en iyi yerdir.

Bazı işyerlerinde çatılar meditasyon yapmak için en iyi yerlerdir çünkü insanlar oraya çok az gelir ve tüm koşuşturmadan uzaktır.

İşe 15 dakika ara verin, sessizce oturun ve nefes alın. Sadece o gün daha sonra yapmanız gereken bazı şeyleri veya başka herhangi bir şeyi düşünün. Zihninizi boşaltmak, görevinize döndüğünüzde anında daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Düzenli Molalar Verin

Bu nokta önceki konularıma ters düşebilir çünkü burada dikkatin dağılmasının konsantrasyonu bozabileceğini zaten söylemiştim, ancak burada düzenli molalar vermekten bahsediyorum. Size açıklamama izin verin.

Beynimiz çok uzun süre aynı şeye odaklandığında, bir noktada takılıp kalabiliriz ve ara vermek konsantrasyonu artıracaktır. O göreve tekrar geri döndüğünüzde, yeniden odaklanmanın size anında uyarılma ve daha iyi konsantrasyon sağlayacağını göreceksiniz.

Uzun molalar vermek zorunda değilsiniz. Sıkıştığınızı hissettiğinizde yerinizden kalkın, etrafta dolaşın, su için ya da herhangi bir konuda biriyle konuşun. Bu küçük aktiviteler konsantrasyonu artırmada çok yardımcı olur.

Kendinizi Doğru Şekilde Susuz Bırakmayın

Suyun vücudumuzu temiz tutmaya ve toksinleri atmaya ne kadar yardımcı olduğundan bahsetmiş olsak da, beyni ne kadar etkilediğini bilmiyorsunuz. Doğru hidrasyon beynin bilişsel yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur.

Bunu kendiniz test edebilirsiniz. Normal bir günde birkaç saat su içmeyin ve sonra çalışırken için. Odaklanmanızda net ve önemli bir fark göreceksiniz. Su içtikten sonra beyninizin yeniden çalışmaya başladığını hissedeceksiniz.

Bazı bilişsel laboratuvar testlerinde, susuz kalan bireyler ile susuz kalan bireyler arasında bilgiyi işleme biçimlerinde önemli bir fark olduğu bulunmuştur. Hidrasyon, daha hızlı işlemeye ve daha iyi bilişe yardımcı olur.

Bazı insanlar ara sıra kalkıp su içmeyi zor bulabilir. Bunu kolaylaştırmak için bir bardak alın ve suyla doldurun. Ondan içmeye devam edin, size uzun süre yetecektir. Enerji takviyelerinizi almanın bir başka yolu da onları suya karıştırmaktır. Bu, içmeyi daha eğlenceli hale getirecek ve sizi enerjik ve sulu tutacaktır.

Uykunuza Öncelik Verin

Ne kadar çok iş yapmak zorunda olursanız olun, bunu sadece uyku programınıza uymak pahasına yapın. Biraz geç uyumanın çok fazla iş yapmanıza yardımcı olacağını düşünebilirsiniz, ancak bana güvenin, iç saatiniz uyku saatinize ulaşır ulaşmaz beyniniz çalışmayı durduracaktır.

Doğru miktarda uyku, beyninizin iyi odaklanması ve konsantre olması için çok önemlidir. Onarıcı uyku teorisine göre, uygun saatlerde uyumak vücudumuzun gün boyunca tükenen gücünü onarmasına ve yeniden kazanmasına yardımcı olur. Bu nedenle, uyumak ve ardından bekleyen işlerinizi bitirmek için erken kalkmak daha iyidir ve konsantrasyon sürenizde yarattığı farkı görünce şaşıracaksınız.

Sonuç

Konsantrasyonu bir günde artıramazsınız. Zaman ve çaba gerektirir, bu nedenle en iyisi sürekli olarak devam etmektir. Zihninizin ve bedeninizin yeni bir şeye alışması için zamana ihtiyacı vardır ve uzun süredir yaptığınız şeyden bir günde vazgeçemezsiniz; dikkatinizi dağıtan her şeyden uzak duramaz veya aniden sağlıklı beslenmeye başlayamazsınız. Dolayısıyla, zaman ayırıyorsanız, bunun sürecin bir parçası olduğunu ve tutarlı kalmanız gerektiğini bilin.

Yukarıda bahsettiğim tüm bu ipuçları benim ve çevremdeki insanlar tarafından denendi, böylece etkinliklerine kefil olabilirim. Her seferinde bir şey deneyin, konsantrasyonunuzu hızla artıracaklardır.

Bundan sonra, görevlerinizi daha iyi ve daha verimli bir şekilde yapabildiğinizi göreceksiniz. Hatta kendinize ayıracak vaktiniz bile olacak, ki genellikle buna sahip değilsiniz.

Bunları deneyin ve hangisinin sizin için en iyi olduğunu bana bildirin ya da başka ipuçlarınız varsa bilmek isteriz.

İlgili Makaleler