Up

Otevřete prosím stránku ve vašem prohlížeči, abyste mohli použít tuto funkci.

Close

  1. Pomoc
  2. Praktické rady
  3. 10 vysoce účinných tipů pro zvýšení koncentrace v práci

 

10 vysoce účinných tipů pro zvýšení koncentrace v práci

  • 7 minut čtení  •  2 října 2023

 

Ocitli jste se někdy v situaci, kdy je váš projekt splatný za pár hodin, máte spoustu nevyřízené práce a sedíte u svého pracovního stolu připraveni pracovat, ale práce stále probíhá? Pokud ano, pak vězte, že nejste sami. Ať už se jedná o vysokoškolský úkol nebo kancelářský projekt, všichni se můžeme vztahovat k této situaci.

Většinou to není otázka motivace, protože jste dostatečně motivovaní, a proto jste přišli do práce. Místo toho je to nedostatek koncentrace. Dokonce i malé věci, jako je tikající zvuk hodin, mohou stačit k tomu, aby se vaše mysl dostala z práce.

Ve vašem pracovním prostoru je přítomnost mysli nejdůležitějším faktorem. Pokud se nesoustředíte dobře, propásnete jakýkoli pokyn od svého šéfa a později si dokážete představit důsledky. Nejen, že budete muset vynaložit další práci, ale bude také ovlivněna vaše pověst ve vašem pracovním prostoru. Abyste se vyhnuli všem těmto potížím, soustřeďte se a hledejte způsoby, které pomáhají zvýšit koncentraci.

Proč se nemohu soustředit?

Tato jedna otázka musela přijít na mysl každého, protože pokud jste motivováni dělat práci a víte, jak to uděláte, tak proč to nemůžete udělat? Ztráta soustředění může být způsobena mnoha důvody. Dávejte pozor na rušivé faktory, které můžete mít ve své každodenní rutině, které jsou překážkou.

Jedním z hlavních faktorů je potřeba více spánku. Méně spánku automaticky vede k mozkové mlze, která narušuje koncentraci. Ujistěte se, že s dostatkem spánku jste také dobře pracující, protože existuje limit pro naši pracovní kapacitu.

A konečně, mnoho lidí si může myslet, že jídlo nemá nic společného s koncentrací, ale nepravidelná jídla jsou jedním z největších důvodů, proč se lidé nemohou soustředit.

Jak zvýšit koncentraci v práci?

V dnešní době, stejně rychle, jako se stalo ztráta koncentrace, je stejně snadné ji znovu získat. Můžete zlepšit mnoho vnějších faktorů, abyste zvýšili svou pozornost, a nejsou ani příliš těžké. Musíte si být vědomi věcí, které jsou překážkou ve vaší práci.

Zde jsem diskutoval o několika praktických tipech, jak zvýšit koncentraci v práci. Všechny tyto tipy jsou vyzkoušeny a testovány a budou fungovat. Takže bez dalších okolků o nich diskutujeme.

Eliminace rušivých vlivů

Na pracovišti jste neustále bombardováni novými informacemi zprava, zleva a středu, a i když se vás to nemusí týkat, stačí to k tomu, aby vás to odvedlo od vaší práce. V těchto dnech se dokonce i ping oznámení telefonu stal největším rozptýlením. Bez ohledu na to, zda zvednete telefon, abyste zjistili, od koho je, zvuk stačí k tomu, abyste ztratili tok svých myšlenek.

Zkuste telefon ztišit, zavřít dveře do pracovny a pak pracovat. Uvidíte významný rozdíl v účinnosti práce a vaše koncentrace bude lepší než kdy jindy. Lidé někdy tento faktor podkopávají, ale potlačení hluku pomáhá zvýšit angažovanost jako žádná jiná věc.

Kromě toho, pokud existují jiné věci, jako je televize nebo dva lidé, kteří mluví a mnoho takových malých věcí, o kterých si myslíte, že jsou pro vás diktátem, okamžitě je odstraňte.

Uspořádejte si pracovní prostor

Pouze některé mají samostatnou kancelář nebo studovnu, ale můžete maximalizovat svůj prostor. Pokud máte stejný stůl bez svých spoluhráčů, můžete použít sluchátka s potlačením šumu, abyste se lépe soustředili.

Další významnou věcí, která pomáhá zvýšit koncentraci, je odstranění zbytečností. Čím méně věcí je na vašem stole, tím lépe se budete moci soustředit. Uchovávejte všechny své věci v zásuvkách a skříňkách a váš stůl by měl mít maximum láhve na vodu a nastavitelnou lampu s vaším pracovním vybavením. Menší věci, které vás rozptýlí, vám pomohou lépe se soustředit.

Rozdělte velké úkoly

Další potíží na cestě k lepší koncentraci je, když máte důležitější úkoly, na které se můžete zaměřit; Váš mozek může zpracovávat pouze některé najednou, proto je špatná koncentrace. Snadný způsob, jak zvýšit angažovanost v této situaci, je rozdělit významnější úkoly na menší.

Když máte menší úkoly, děláte krok za krokem a nejste tím ohromeni. Tímto způsobem budete vědět, na kterých úkolech pracovat jako první a co můžete udělat později. Po dokončení každé menší práce budete cítit pocit úspěchu, který zvyšuje koncentraci.

Chcete-li to zefektivnit, můžete dokonce načasovat úkoly. Nastavte časovač na 20 minut nebo 30 minut pro malé věci a pokuste se je udělat během této doby.

Přijměte techniku Pomodoro

To je jediná věc, kterou žiji. Sleduji to od doby, kdy jsem byl ve škole. Podle techniky Pomodoro musíte řídit svůj čas na práci a přestávky v určitých intervalech. Chcete-li to vysvětlit, pracujte po dobu 25 minut, udělejte si přestávku po dobu 5 minut a po čtyřech takových intervalech získáte delší přestávku po dobu 15 až 20 minut.

Jak účinná je tato technika, budete moci vědět, jakmile ji sami vyzkoušíte. Úkoly jsem dokončil za 4 hodiny, což obvykle trvalo celý den. Jako studenta mě očekávání přestávky nutilo pracovat na úkolu bez jakéhokoli rozptýlení.

Dávám vám za to svou práci. Vyzkoušejte si to sami a není cesty zpět!

Stanovte si realistické a jasné cíle

Zapište si, co chcete dělat další den, noc předtím. Psaní všeho vám pomůže lépe organizovat vaše úkoly. Budete vědět, co upřednostnit a pracovat na čem a jaké věci odložit později.

Někdy se dokonce přeceňujeme a přijímáme spoustu úkolů za den; To je také důvod, proč se lidé nemohou soustředit, protože jejich mysl je vždy na dalším. Pravidlo, které je třeba mít na paměti při stanovování cílů pro daný den, jsou cíle SMART. To znamená, že vaše cíle by měly být konkrétní, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově vymezené. Pokud budete mít na paměti všech těchto pět bodů při stanovování cílů, nebude problém tyto věci udělat.

Udržujte se dobře živeni

Jíst ve správný čas a s dobře živeným jídlem může mít významný vliv na to, jak pracujete. Vezměte doplňky a ořechy mezi prací pro konstantní zvýšení energie. Kromě toho začleňte listovou zeleninu, jako je špenát, který zlepšuje odezvu mozku, bílkoviny, které vás udrží plné po delší dobu a potraviny s mírným obsahem cukru, které poskytují dostatek energie k práci. Podle lékařského výzkumu mohou borůvky zvýšit koncentraci až 5 hodin po konzumaci.

Nyní, říkat, co se vyhnout, mastné potraviny a šumivé nápoje jsou velké NE. Tyto potraviny mají různé hladiny cukru, které prudce zvyšují a neustále snižují energii, což narušuje vaše zaměření.

Další stravovací chyba, kterou většina lidí dělá, je, že nejedí v pravidelných intervalech. Musíte zajistit, abyste měli během dne tři správná jídla. Udrží vás syté po dlouhou dobu. Jedna velká večeře také vede k nadýmání a podporuje lenost, přesně to, co nechceme.

Nezapomeňte meditovat

Od chvíle, kdy se probudíme, až do chvíle, kdy jsme zpátky v posteli, abychom usnuli, je sotva okamžik, kdy náš mozek nemyslí. K tomu všemu ani nepřemýšlíme o jedné věci najednou, v našich myslích se děje tolik věcí současně. Jak si myslíte, že se váš mozek může v této situaci soustředit v práci?

Nejlepší způsob, jak zvýšit koncentraci a uvolnit svou mysl, je meditace. Nemusíte jít na konkrétní místo meditovat. Vyberte si náhodný klidný kout ve své kanceláři a z mé zkušenosti je někde na čerstvém vzduchu nejlepší místo pro jógu a meditaci.

Na některých pracovištích jsou střechy nejlepšími místy k meditaci, protože lidé tam sotva přicházejí a jsou daleko od veškerého shonu.

Vezměte si 15 minut volna, tiše seďte a dýchejte. Přemýšlejte jen o tom, co musíte udělat později ten den nebo o jakékoli jiné věci. Vyčištění mysli bude okamžitě fungovat lépe, jakmile se vrátíte ke svému úkolu.

Dělejte si pravidelné přestávky

Tento bod by mohl být v rozporu s mými předchozími problémy, protože jsem zde již řekl, že rozptýlení může narušit koncentraci, ale zde mluvím o pravidelných přestávkách. Dovolte mi, abych vám to vysvětlil.

Když se náš mozek soustředí na stejnou věc příliš dlouho, můžeme se zaseknout v jednom bodě a přestávka zvýší koncentraci. Když se k tomuto úkolu znovu vrátíte, uvidíte, že opětovné zaostření vám poskytne okamžitou stimulaci a lepší koncentraci.

Nemusíte dělat dlouhé přestávky. Když se cítíte zaseknutí, vstaňte ze svého místa, projděte se, pijte vodu nebo dokonce mluvte s někým o čemkoli jiném. Tyto malé aktivity jsou velkou pomocí při zvyšování koncentrace.

Udržujte se správně hydratovaní

Stejně jako mluvíme o tom, jak voda pomáhá udržovat naše tělo čisté a vymývat toxiny, nevíte, jak moc to ovlivňuje mozek. Správná hydratace pomáhá zlepšit kognitivní schopnosti mozku.

Můžete si to vyzkoušet sami. Nepijte vodu několik hodin v běžný den a pak pijte, když pracujete. Uvidíte jasný a významný rozdíl ve vašem zaměření. Po pití vody budete cítit, že váš mozek restartoval.

V některých kognitivních laboratorních testech bylo zjištěno, že existuje významný rozdíl mezi jedinci, kteří jsou dehydratovaní a ti, kteří jsou hydratovaní ve způsobu, jakým zpracovávají informace. Hydratace pomáhá při rychlejším zpracování a lepším poznávání.

Pro některé lidi může být obtížné občas vstát a pít vodu. Stačí vzít sklenici a naplnit ji vodou, aby to bylo snadné. Pokračujte v pití z něj a vydrží vám dlouho. Dalším způsobem, jak užívat energetické doplňky, je jejich smíchání ve vodě. Díky tomu bude pití zábavnější a udrží vás pod napětím a hydratací.

Upřednostněte svůj spánek

Bez ohledu na to, kolik práce musíte udělat, udělejte to pouze za cenu udržení spánkového režimu. Možná si myslíte, že spánek trochu pozdě vám pomůže udělat spoustu práce, ale věřte mi, jakmile vaše vnitřní hodiny zasáhnou čas spánku, váš mozek přestane fungovat.

Mít správné množství spánku je zásadní pro to, aby se váš mozek dobře soustředil a soustředil. Podle teorie regeneračního spánku pomáhá správné hodiny spánku našemu tělu opravit a znovu získat svou sílu, která byla vyčerpána po celý den. Takže je lepší spát a pak se probudit brzy, abyste dokončili svou práci, a budete překvapeni, když uvidíte, jaký rozdíl to dělá ve vašem soustředění.

Závěr

Nemůžete zvýšit koncentraci za den. Vyžaduje to čas a úsilí, takže je nejlepší se na tom důsledně držet. Vaše mysl a tělo potřebují čas, aby se přizpůsobily něčemu novému, a nemůžete se vzdát toho, co jste tak dlouho dělali jen za jeden den; Nemůžete se jen vyhnout všem rozptýlením nebo začít jíst zdravě najednou. Takže, pokud si uděláte čas, vězte, že je to součást procesu a musí zůstat konzistentní.

Všechny tyto tipy, o kterých jsem diskutoval výše, jsem vyzkoušel já a lidé kolem mě, abych mohl zaručit jejich účinnost. Vyzkoušejte jednu věc najednou a rychle zvýší vaši koncentraci.

Poté uvidíte, že můžete své úkoly provádět dobře a efektivněji. Budete mít dokonce čas na sebe, který obvykle nemáte.

Vyzkoušejte je a dejte mi vědět, který z těchto nejlepších funguje pro vás, nebo pokud máte nějaké další tipy, rádi bychom věděli.

Související články