Up

Proszę otworzyć stronę w przeglądarce, aby skorzystać z tej funkcji.

Close

  1. Wsparcie
  2. Praktyczne porady
  3. 10 wysoce skutecznych wskazówek dotyczących zwiększania koncentracji w pracy

 

10 wysoce skutecznych wskazówek dotyczących zwiększania koncentracji w pracy

  • 6 minut czytania  •  2 października 2023

 

Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji, w której twój projekt ma się odbyć za kilka godzin, masz dużo pracy w toku i siedzisz przy biurku gotowy do pracy, ale praca wciąż trwa? Jeśli tak, to wiedz, że nie jesteś sam. Niezależnie od tego, czy jest to zadanie na studia, czy projekt biurowy, wszyscy możemy odnieść się do tej sytuacji.

W większości przypadków nie jest to kwestia motywacji, ponieważ jesteś wystarczająco zmotywowany i dlatego pojawiłeś się w pracy. Zamiast tego jest to brak koncentracji. Nawet drobne rzeczy, takie jak tykanie zegara, mogą wystarczyć, aby oderwać umysł od pracy.

W twoim miejscu pracy obecność umysłu jest najważniejszym czynnikiem. Jeśli nie koncentrujesz się dobrze, przegapisz każdy kierunek od swojego szefa, a później możesz sobie wyobrazić konsekwencje. Nie tylko będziesz musiał włożyć dodatkową pracę, ale wpłynie to również na Twoją reputację w miejscu pracy. Aby uniknąć tego całego kłopotu, pozostań skupiony i poszukaj sposobów, które pomogą zwiększyć koncentrację.

Dlaczego nie mogę się skupić?

To jedno pytanie musiało przyjść do głowy każdemu, ponieważ jeśli jesteś zmotywowany do wykonania pracy i wiesz, jak to zrobisz, to dlaczego nie możesz tego zrobić? Utrata koncentracji może wynikać z wielu powodów. Zwróć uwagę na rozpraszające czynniki, które możesz mieć w codziennej rutynie, które są przeszkodą.

Jednym z głównych czynników jest potrzeba więcej snu. Mniej snu automatycznie prowadzi do mgły mózgowej, która przerywa koncentrację. Upewnij się, że przy wystarczającej ilości snu sam dobrze pracujesz, ponieważ istnieje ograniczenie naszej zdolności do pracy.

Wreszcie, wiele osób może myśleć, że jedzenie nie ma nic wspólnego z koncentracją, ale nieregularne posiłki są jednym z największych powodów, dla których ludzie nie mogą się skupić.

Jak zwiększyć koncentrację w pracy?

W dzisiejszych czasach, tak szybko, jak szybko straciło się koncentrację, równie łatwo jest ją odzyskać. Możesz poprawić wiele czynników zewnętrznych, aby zwiększyć swoją uwagę, i nie są one nawet zbyt trudne. Musisz pamiętać o rzeczach, które są przeszkodą w twojej pracy.

Tutaj omówiłem kilka praktycznych wskazówek, jak zwiększyć koncentrację w pracy. Wszystkie te wskazówki są wypróbowane i przetestowane i będą działać. Tak więc, bez zbędnych ceregieli, omówmy je.

Wyeliminuj czynniki rozpraszające uwagę

W miejscu pracy jesteś nieustannie bombardowany nowymi informacjami z prawicy, lewicy i centrum, i nawet jeśli cię to nie dotyczy, wystarczy, aby odwrócić twoją uwagę od pracy. W dzisiejszych czasach nawet ping powiadomienia telefonicznego stał się największym rozproszeniem. Bez względu na to, czy weźmiesz telefon, aby zobaczyć, od kogo pochodzi, dźwięk wystarczy, abyś stracił ciąg myśli.

Spróbuj wyciszyć telefon i zamknąć drzwi do pracowni, a następnie pracuj. Zobaczysz znaczną różnicę w efektywności pracy, a Twoja koncentracja będzie lepsza niż kiedykolwiek. Ludzie czasami podważają ten czynnik, ale redukcja szumów pomaga zwiększyć zaangażowanie jak żadna inna rzecz.

Poza tym, jeśli są inne rzeczy, takie jak telewizja lub dwie osoby rozmawiające i wiele takich małych rzeczy, które uważasz za dyktando dla ciebie, natychmiast je wyeliminuj.

Zorganizuj swoją przestrzeń roboczą

Tylko niektóre mają oddzielne biuro lub gabinet, ale możesz zmaksymalizować swoją przestrzeń. Jeśli masz to samo biurko bez kolegów z drużyny, możesz użyć słuchawek z redukcją szumów, aby lepiej się skupić.

Kolejną ważną rzeczą, która pomaga zwiększyć koncentrację, jest uporządkowanie. Im mniej rzeczy na biurku, tym lepiej będziesz mógł się skupić. Przechowuj wszystkie swoje przedmioty w szufladach i szafkach, a biurko powinno mieć maksymalnie butelkę wody i regulowaną lampę ze sprzętem roboczym. Mniejsze rzeczy, które Cię rozpraszają, pomogą Ci lepiej się skupić.

Rozbij duże zadania

Kolejnym problemem na drodze do lepszej koncentracji jest to, że masz ważniejsze zadania, na których możesz się skupić; Twój mózg może przetwarzać tylko niektóre naraz, stąd słaba koncentracja. Łatwym sposobem na zwiększenie zaangażowania w tej sytuacji jest rozbicie ważniejszych zadań na mniejsze.

Kiedy masz mniejsze zadania, robisz krok po kroku i nie jesteś tym przytłoczony. W ten sposób będziesz wiedział, nad którymi zadaniami pracować najpierw, a co możesz zrobić później. Po wykonaniu każdej drobnej pracy poczujesz poczucie spełnienia, które zwiększa koncentrację.

Aby uczynić go bardziej efektywnym, możesz nawet zaplanować zadania. Ustaw timer 20 minut lub 30 minut na małe rzeczy i spróbuj zrobić je w tym czasie.

Zastosuj technikę Pomodoro

To jedyna rzecz, według której żyję. Śledzę go od czasów szkolnych. Zgodnie z techniką Pomodoro musisz zarządzać czasem na pracę i przerwami w określonych odstępach czasu. Aby to wyjaśnić, pracuj przez 25 minut, zrób sobie przerwę na 5 minut, a następnie po czterech takich interwałach otrzymasz dłuższą przerwę na 15 do 20 minut.

Będziesz mógł dowiedzieć się, jak skuteczna jest ta technika, gdy przetestujesz ją dla siebie. Wykonałem swoje zadania w 4 godziny, co zwykle zajmowało cały dzień. Jako student, oczekiwanie na przerwę sprawiało, że pracowałem nad zadaniem bez żadnych zakłóceń.

Oddaję ci za to moją pracę. Spróbuj sam, a nie ma odwrotu!

Wyznacz realistyczne i jasne cele

Zapisz, co chcesz zrobić następnego dnia, poprzedniej nocy. Zapisanie tego wszystkiego pomaga lepiej zorganizować zadania. Będziesz wiedział, co traktować priorytetowo i nad czym pracować, a jakie rzeczy odłożyć później.

Czasami nawet przeceniamy siebie i podejmujemy wiele zadań na cały dzień; Jest to również powód, dla którego ludzie nie mogą się skoncentrować, ponieważ ich umysł jest zawsze skupiony na następnym. Zasadą kciuka, o której należy pamiętać przy ustalaniu celów na dany dzień, są cele SMART. Oznacza to, że Twoje cele powinny być konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie. Jeśli będziesz pamiętać o wszystkich tych pięciu punktach podczas wyznaczania celów, nie będzie trudności z wykonaniem tych rzeczy.

Zadbaj o dobre odżywianie

Jedzenie we właściwym czasie i z dobrze odżywionym jedzeniem może mieć znaczący wpływ na to, jak pracujesz. Weź suplementy i orzechy między pracą, aby uzyskać stały zastrzyk energii. Poza tym włącz warzywa liściaste, takie jak szpinak, który poprawia reakcję mózgu, białko, które utrzymuje cię dłużej w pełni i pokarmy o umiarkowanym poziomie cukru, które zapewniają wystarczającą ilość energii do pracy. Według badań medycznych jagody mogą zwiększyć koncentrację do 5 godzin po spożyciu.

Teraz mówienie, czego unikać, tłuste potrawy i napoje gazowane to wielkie NIE. Te pokarmy mają różne poziomy cukru, które gwałtownie rosną i stale obniżają energię, przerywając koncentrację.

Kolejnym błędem żywieniowym, który popełnia większość ludzi, jest to, że nie jedzą w regularnych odstępach czasu. Musisz upewnić się, że masz trzy odpowiednie posiłki w ciągu dnia. Zapewni ci to uczucie sytości na długo. Jeden duży obiad prowadzi również do wzdęć i promuje lenistwo, dokładnie to, czego nie chcemy.

Nie zapomnij medytować

Od chwili, gdy się budzimy, do sekundy, w której wracamy do łóżka, aby zasnąć, nie ma prawie chwili, w której nasz mózg nie myśli. Co więcej, nawet nie myślimy o jednej rzeczy na raz, tak wiele rzeczy dzieje się w naszych umysłach jednocześnie. Jak myślisz, jak twój mózg może skoncentrować się w pracy w tej sytuacji?

Najlepszym sposobem na zwiększenie koncentracji i zrelaksowanie umysłu jest medytacja. Nie musisz iść do konkretnego miejsca, aby medytować. Wybierz losowy cichy kąt w swoim biurze, a z mojego doświadczenia wynika, że gdzieś na świeżym powietrzu jest najlepsze miejsce na jogę i medytację.

W niektórych miejscach pracy dachy są najlepszymi miejscami do medytacji, ponieważ ludzie prawie tam nie przychodzą i są z dala od zgiełku.

Weź 15 minut wolnego od pracy, usiądź cicho i oddychaj. Pomyśl tylko o tym, co musisz zrobić później tego dnia lub o jakiejkolwiek innej rzeczy. Oczyszczenie umysłu natychmiast sprawi, że będzie on działał lepiej, gdy wrócisz do swojego zadania.

Rób regularne przerwy

Ten punkt może być sprzeczny z moimi wcześniejszymi problemami, ponieważ już powiedziałem tutaj, że rozproszenie może zakłócić koncentrację, ale tutaj mówię o robieniu regularnych przerw. Pozwólcie, że wam to wyjaśnię.

Kiedy nasz mózg zbyt długo skupia się na tym samym, możemy utknąć w jednym punkcie, a przerwa zwiększy koncentrację. Kiedy wrócisz do tego zadania ponownie, zobaczysz, że ponowne skupienie się da ci natychmiastową stymulację i lepszą koncentrację.

Nie musisz robić długich przerw. Kiedy czujesz, że utkniesz, wstań ze swojego miejsca, chodź dookoła, pij wodę, a nawet porozmawiaj z kimś o czymkolwiek innym. Te małe czynności są bardzo pomocne w zwiększaniu koncentracji.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie

Chociaż mówimy o tym, jak woda pomaga utrzymać nasze ciała w czystości i wypłukać toksyny, nie wiesz, jak bardzo wpływa na mózg. Prawidłowe nawodnienie pomaga w poprawie zdolności poznawczych mózgu.

Możesz to sprawdzić na własnej skórze. Nie pij wody przez kilka godzin w zwykły dzień, a następnie pij, gdy pracujesz. Zobaczysz wyraźną i znaczącą różnicę w skupieniu. Po wypiciu wody poczujesz, że twój mózg został ponownie uruchomiony.

W niektórych kognitywnych testach laboratoryjnych stwierdzono, że istnieje znacząca różnica między osobami odwodnionymi a tymi, które są nawodnione w sposobie przetwarzania informacji. Nawodnienie pomaga w szybszym przetwarzaniu i lepszym poznaniu.

Niektórym ludziom może być trudno wstać i od czasu do czasu pić wodę. Po prostu weź kubek i napełnij go wodą, aby to ułatwić. Pij z niego, a będzie ci to trwało długo. Innym sposobem przyjmowania suplementów energetycznych jest mieszanie ich w wodzie. To sprawi, że picie będzie przyjemniejsze i zapewni energię i nawodnienie.

Ustal priorytety swojego snu

Bez względu na to, ile pracy musisz wykonać, rób to tylko kosztem utrzymania harmonogramu snu. Możesz myśleć, że spanie trochę późno pomoże ci wykonać dużo pracy, ale zaufaj mi, gdy tylko twój wewnętrzny zegar uderzy w twój czas snu, twój mózg przestanie działać.

Odpowiednia ilość snu ma kluczowe znaczenie dla mózgu, aby dobrze się skupić i skoncentrować. Zgodnie z teorią regenerującego snu, odpowiednie godziny snu pomagają naszemu ciału zregenerować i odzyskać siłę, która została wyczerpana w ciągu dnia. Lepiej więc spać, a następnie wstać wcześnie, aby skończyć z oczekującą pracą, a będziesz zaskoczony, widząc różnicę, jaką robi to w twojej koncentracji.

Konkluzja

Nie możesz zwiększyć koncentracji w ciągu jednego dnia. Wymaga to czasu i wysiłku, więc najlepiej trzymać się tego konsekwentnie. Twój umysł i ciało potrzebują czasu, aby dostosować się do czegoś nowego i nie możesz zrezygnować z tego, co robiłeś tak długo tylko w ciągu jednego dnia; Nie możesz po prostu odrzucić wszystkich rozrywek lub nagle zacząć jeść zdrowo. Tak więc, jeśli poświęcasz czas, wiedz, że jest to część procesu i musi pozostać konsekwentny.

Wszystkie te wskazówki, które omówiłem powyżej, zostały wypróbowane przeze mnie i ludzi wokół mnie, abym mógł ręczyć za ich skuteczność. Wypróbuj jedną rzecz na raz, a szybko zwiększą twoją koncentrację.

Następnie zobaczysz, że możesz wykonywać swoje zadania dobrze i wydajniej. Będziesz miał nawet czas dla siebie, którego zwykle nie masz.

Wypróbuj je i daj mi znać, który z tych najlepszych działa dla Ciebie, lub jeśli masz jakieś inne wskazówki, chcielibyśmy wiedzieć.

Powiązane artykuły