Up

Bu özelliği kullanabilmek için lütfen sayfayı tarayıcınızda açın.

Close

  1. Yardım
  2. Temeller
  3. Bir metni özetleme

 

Bir metni özetleme

  • 1 dakika okuma  •  1 Mayıs 2022

 

İster cep telefonunuzdan, ister tabletinizden veya bilgisayarınızdan çevrimiçi bir metni ücretsiz olarak özetlemek için Resoomer.com‘a gidin. Kullanım açık, basit ve erişilebilir. Hızlı bir başlangıç ve hesap doğrulaması gerekmeyecek.

Size iki pencere sunulmuştur. Biri metninizi içe aktarmak için solda, diğeri ise özet metninizi gösterecek olan sağda.

1. Adım: metninizi içe aktarın

Metninizin kaynak dili ve içindeki kelimelerin miktarı ne olursa olsun, metninizi kopyalayıp yapıştırarak Resoomer’a aktarabilirsiniz. Çevrimiçi metin özeti aracımız şu anda 66 dille uyumludur.

Bu adımda yapacak bir yapılandırmanız yok. Metninizi kopyalayıp yapıştırın ve “Resoomer”a tıklayın. Resoomer, metninizin kaynak dilini tespit etmekle ilgilenecektir.

Adım 2: hazır!

Birkaç saniye içinde, Resoomer size varsayılan olarak otomatik küçültme boyutuyla orijinal metninizin bir özetini gösterecektir. Okuma, araştırma veya analiz çalışmalarınızı geliştirmek için, belgenizi küçültmek ve böylece bilgileri istediğiniz zaman basitleştirmek için Resoomer’da çeşitli metin özeti çözümlerine sahipsiniz:

  • Otomatik olarak ;
  • Manuel olarak : kesin bir azaltma yüzdesi ile esasa indirgemek için;
  • Optimize edilmiş : ilginizi çeken konuları korurken metninizin bilgilerini azaltmak için;
  • Metin Analizi : Algoritmalarımız önemli pasajları vurgular ve temel bilgilerde gezinmenize yardımcı olur. Bu, bilgi kaybetmeden hızlı ve çapraz okuma yapmanızı sağlar.

3. Adım: Özetinizi okuyun veya düzenleyin

Artık size uygun okuma çözümünü yapılandırdığınıza veya seçtiğinize göre, okuma çalışmanızı gerçekleştirmek için metninizin çoğunu okuyabilirsiniz.

Oluşturduğunuz özetin altında işinizde verimli olmanızı sağlayacak seçenekleriniz var. Özeti çevirmek, yeniden yazmak ve hatta indirmek gibi.

Varsayılan olarak, Resoomer, çıkarma ve sıkıştırma yoluyla metin özetleri oluşturur. Özet özetler (orijinalde bulunması zorunlu olmayan cümlelerle birlikte), oluşturulan özetlerin altındaki seçeneklerde bulunan açımlama ve yeniden yazma araçları kullanılarak oluşturulabilir.

İlgili Makaleler