Up

Proszę otworzyć stronę w przeglądarce, aby skorzystać z tej funkcji.

Close

 1. Wsparcie
 2. Jak widzimy rzeczy...
 3. Narzędzie do Streszczania Tekstu

 

Narzędzie do Streszczania Tekstu

 • 2 minut czytania  •  28 kwietnia 2022

 

Tak, trudno jest szybko czytać i rozumieć długie teksty, zwłaszcza gdy są one częścią artykułów naukowych i prac historycznych. Jednak w każdym przypadku należy je interpretować. Dlaczego? Ponieważ trzeba umieć wykonać następujące czynności:

 • Tworzenie sensownych wniosków z zaawansowanej lektury.
 • Zapoznanie się zideami autora w celu rozwinięcia swoich argumentów.
 • Tworzenie tekstów podsumowujących.
 • Gromadzenie kluczowych informacji z różnych źródeł do użytku osobistego lub zawodowego.
 • Szybko analizuj i oceniaj.

I tu właśnie z pomocą przychodzi nasz streszczacz tekstu!

Co to jest narzędzie do automatycznego podsumowywania?

Narzędzie do streszczania to narzędzie do przetwarzania języka wykorzystujące algorytmy lub sztuczną inteligencję (AI), które przekształca długie fragmenty tekstu w małe, strawne kawałki. Dzięki temu można uzyskać streszczenie tekstu, które będzie znacznie bardziej zwięzłą wersją oryginalnego dokumentu, podkreślającą wszystkie główne punkty i istotę tekstu. Co byś wolał: długi tekst liczący 1500 słów czy automatyczne streszczenie liczące 500 słów i zawierające wszystkie najważniejsze informacje? Nietrudno jest wybrać drugą opcję, prawda? W takim przypadku bardzo przydatne będzie zastosowanie automatycznego narzędzia do podsumowywania.

Jak działa narzędzie do podsumowywania tekstu?

Narzędzia do podsumowywania są zasilane przez algorytmy sztucznej inteligencji, które analizują i interpretują wiele czynników w celu wygenerowania zwięzłego, jasnego i spójnego podsumowania tekstu.

Pierwszą rzeczą jest wybór ważnych punktów. W tym celu sprawdza słowa kluczowe występujące w tekście lub dokumencie.
Wszystkie kluczowe fragmenty niezbędne do zrozumienia i uznane za konieczne przez program zostaną zachowane podczas skracania tekstu do krótszej wersji.

Drugą kwestią jest odrzucenie informacji, które w tekście oryginalnym nie są uważane za przydatne. Program może to osiągnąć poprzez wyeliminowanie niektórych przykładów, zbędnych informacji, zwrotów przejściowych, szczegółów i zbędnych wyjaśnień.

Ogólnie rzecz biorąc, podsumowanie tekstu polega na wskazywaniu, zachowywaniu, usuwaniu i zastępowaniu słów.

Dlaczego potrzebne jest narzędzie do automatycznego podsumowania?

Narzędzia do automatycznego streszczania są obecnie bardzo przydatne w czasach, gdy czytanie więcej i uczenie się więcej stało się koniecznością. Oto dlaczego istnieje pilna potrzeba tworzenia automatycznych podsumowań:

 • Studenci w szkołach wyższych i na uniwersytetach muszą przebrnąć przez masę prac naukowych i wykładów, zwłaszcza podczas pisania prac badawczych na ostatnich latach studiów.
 • Nauczyciele muszą zapoznać się z wieloma źródłami i książkami, aby wyłowić przydatne informacje, które mogą wykorzystać na swoich lekcjach.
 • Redaktorzy i autorzy tekstów muszą rozszyfrowywać dowody i szczegóły spraw trafiających na pierwsze strony gazet, chowając się w czeluściach raportów i dokumentów.
 • Czytelnicy książek nie mają czasu na przeczytanie całej książki w tym pędzącym świecie. Zależy im na szybkiej metodzie, w której główne punkty książki są wyłożone przed nimi, tak aby mogli przejść do następnej, oszczędzając czas.
 • Specjaliści mają mało czasu i muszą szybko i sprawnie podsumować wiele informacji z różnych źródeł.

Powiązane artykuły