Up

Bu özelliği kullanabilmek için lütfen sayfayı tarayıcınızda açın.

Close

 

Metin Özet Aracı

 • 2 dakika okuma  •  28 Nisan 2022

 

Evet, özellikle araştırma makalelerinin ve tarihi belgelerin parçası olduklarında uzun metinleri hızlı bir şekilde okumak ve anlamak zordur. Ama ne olursa olsun yorumlanmaları gerekir. Neden? Niye ? Çünkü aşağıdakileri yapabilmeniz gerekir:

 • Gelişmiş okumadan anlamlı sonuçlar oluşturun .
 • Argümanlarınızı geliştirmek için yazarın fikirlerine genel bir bakış alın .
 • Sentetik metinler oluşturun .
 • Kişisel veya ticari amaçlar için çok sayıda kaynaktan önemli bilgiler toplayın .
 • Hızlı bir şekilde analiz edin ve değerlendirin .

İşte burada Metin Özetleyicimiz kurtarmaya geliyor!

Otomatik özetleme aracı nedir?

Özetleyici, uzun metin parçalarını küçük, sindirilebilir parçalara dönüştüren algoritmalar veya yapay zeka (AI) tarafından desteklenen bir dil işleme aracıdır. Size, metnin tüm ana noktalarını ve özünü vurgulayarak, esasen orijinal belgenin çok daha özlü bir versiyonu olacak bir metin özeti sağlar. Hangisini tercih edersiniz: 1500 kelimelik uzun bir metin mi yoksa tüm gerekli bilgileri sağlayan 500 kelimelik otomatik bir özet mi? İkinci çözümü seçmek zor değil, değil mi? Bu durumda otomatik bir özet aracı benimsemek sizin için çok pratik olacaktır.

Metin özeti aracı nasıl çalışır?

Özetleme araçları, kısa, net ve tutarlı bir metin özeti oluşturmak için birçok faktörü analiz eden ve yorumlayan AI algoritmaları tarafından desteklenmektedir.

İlk şey, önemli noktaların seçimidir. Bunu, metninizi veya belgenizi anahtar kelimeler için kontrol ederek yapar.
Anlamak için gerekli olan ve program tarafından gerekli görülen tüm anahtar pasajlar, metin daha kısa bir versiyon için sıkıştırılırken tutulacaktır.

İkincisi, orijinal metinde yararlı olmadığı düşünülen bilgilerin reddedilmesidir. Program bunu belirli örnekleri, gereksiz bilgileri, geçiş cümlelerini, detayları ve gereksiz açıklamaları ortadan kaldırarak yapabilir.

Temel olarak, bir metin özetleyici sözcükleri belirterek, tutarak, silerek ve değiştirerek çalışır.

Otomatik bir özetleme aracı neden gereklidir?

Otomatik özetleme araçları, daha fazla okumanın ve daha fazlasını öğrenmenin zorunlu hale geldiği zamanımızda artık çok kullanışlıdır. Otomatik özetlere acilen ihtiyaç duyulmasının nedeni budur:

 • Kolejlerindeki ve üniversitelerindeki öğrenciler, özellikle son yıllarda araştırma makaleleri yazarken, akademik makale ve ders demetlerini gözden geçirmek zorundadır.
 • Öğretmenler, derslerine dahil edebilecekleri faydalı bilgileri çıkarmak için çeşitli kaynakları ve kitapları gözden geçirmek zorundadır.
 • Editörler ve yazarlar, raporların ve belgelerin derinliklerinde manşetlere konu olan kanıtları ve vaka ayrıntılarını deşifre etmelidir.
 • Kitap okuyucuların bu hızlı dünyada bir kitabın tamamını okuyacak vakti yok. Kitabın ana noktalarının önlerinde sunulduğu hızlı bir yöntem istiyorlar, böylece zaman kazanmak için bir sonrakine geçebiliyorlar.
 • Profesyonellerin zamanları kısıtlıdır ve çeşitli kaynaklardan gelen bilgi yığınlarını hızlı ve verimli bir şekilde özetlemeleri gerekir.

İlgili Makaleler