Up

Bu özelliği kullanabilmek için lütfen sayfayı tarayıcınızda açın.

Close

 1. Yardım
 2. Pratik tavsiye
 3. Düşünme Teknikleri: Aklınızdakilerden En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

 

Düşünme Teknikleri: Aklınızdakilerden En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

 • 7 dakika okuma  •  30 Eylül 2023

 

Zihin doldurulması gereken bir kap değil, yakılması gereken bir ateştir. İçinde bulunduğumuz zamanlar, insan zihninde kolay bir yere bile gitmiyor. Günümüz dünyasında çok fazla görsel, işitsel ve duygusal uyaran var. Zihinlerimiz genellikle tüm hayvanların serbest bırakıldığı bir hayvanat bahçesi gibi hisseder. Bu ödevin bu geceye kadar yapılması gerekiyor, başarısız olduğunuz sınav, akşam yemeği için market alışverişi vb. Ancak, bazen, üzerinde kontrol sahibi olduğunuz tek şey perspektiftir. Durumunuz üzerinde kontrolünüz yok, ancak onu nasıl göreceğiniz konusunda bir seçeneğiniz var. Her gün kendi maceranı seç hikayesidir. Pratik düşüncenin heyecan verici kıvrımlar ve dönüşler için rehberiniz olmasına izin verin!

Tek yapmanız gereken duraklatmak, yeniden değerlendirmek ve yeniden başlatmak.

Pratik düşünme, karar verme motorunuz için bir turbo güçlendirici gibidir. Seçeneklerinizi daraltmanıza, kötü seçimlerden kaçınmanıza ve hayatın getirdiği birçok zorluktan geçmenize yardımcı olur.

Öyleyse etkili ve pratik düşünmenin yapılacakları, yapılmaması gerekenleri ve nasıl yapılacağına daha derinlemesine bakalım, değil mi?

Neden Düşüncenizi Optimize Etmelisiniz?

Düşünce sürecinizi optimize etmek, zihninize bir yükseltme yapmak gibidir. Mesele hayatı daha erişilebilir kılmak değil, günlük zorlukları fırsatlara dönüştürmektir. Aynı zamanda rutin aktiviteleri daha üretken hale getirmek ve her şeyden en iyi şekilde yararlanmakla da ilgilidir. Öte yandan, karmaşık aktivitelerle başa çıkmak için gereken bilişsel araçları ve püf noktalarını sağlar. Bunu promosyon biletiniz olarak düşünün. İş yerinde eleştirel bir düşünürseniz, yenilikçi çözümler önerebilir, daha iyi bir lider olabilir ve güncel bilgilerle daha donanımlı olabilirsiniz.

Pratik bir düşünür, sorunları tespit etme ve yüzey seviyesindeki sorunların ötesine bakma konusunda gerçekten hızlı reflekslere sahip olacaktır. Hedefler belirleyebilir ve onlara ulaşmak için pratik stratejiler oluşturabilirler. Etkili problem çözme becerileri, yaratıcı düşünmenizi ve geleneksel olmayan çözümleri ortaya çıkarmanızı sağlar. Problem çözme, tutunmak için değerli bir beceridir. Profesyonel ortamlarda size yardımcı olur ve günlük aktiviteleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar. Ayrıca sizi arkadaşlarınızın ve ailenizin gözünde güvenilir kılar. (Aynı zamanda kalabalığın arasından sıyrılmanızı ve çarpıcı bir izlenim bırakmanızı sağlar.)

Eleştirel Düşünmeyi Geliştirme

Verileri, istatistikleri ve küçük ayrıntıları değerlendirerek, anlayarak ve analiz ederek karar vermek eleştirel düşünme sanatıdır.

Çeşitli durumlarda kullanışlı olan bir beceridir. Örneğin, dijital ve sosyal medyadan gelen son haberleri yorumlamak, ebeveynlik tekniklerini seçmek, kendi kendine öğrenme ve örgün eğitim.

Eleştirel Düşünmeyi Geliştirme Stratejileri

Eleştirel düşünme becerilerinizi geliştirmek için, sık sık gerçek zamanlı ortamlarda kendinize meydan okuyun. Örneğin, eleştirel düşünme becerilerinin kullanılmasını gerektiren ve teşvik eden kısa kurslara kaydolun veya işyerinizdeki bu tür zorlu fırsatları yakalayabilir ve bunun için gönüllü olabilirsiniz.

Boş zamanlarınızda yaptığınız şey, beyninizin havai fişekleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Eleştirel düşünme ve analiz becerileri gerektiren oyunlar oynayın. Bunu yaparak, yeteneklerinizi geliştirirken eğlendiğinize inanmak için beyninizi kandırabilirsiniz.

Herhangi bir beceriyi parlatırken, sürekli öğrenen olmanız gerekir. Bu, okumayı, insanlarla veya profesyonellerle konuşmayı, dersleri dinlemeyi veya seminerlere ve atölye çalışmalarına katılmayı içerir. Sürekli olarak yeni bilgiler öğrenmek ve özümsemek, bir problemi çözerken size bir konu hakkında muazzam bir kavrayış sağlayacaktır.

Birçok insanın yararlı bulduğu bir başka ipucu da her zaman ayarlama için yer açmaktır. Eleştirel düşünür olmayı mükemmeliyetçi olmaktan ayırt ettiğinizden emin olun. Eleştirel düşünürlerin her zaman bir B planı vardır. Planlarının her zaman daha sonra yapılacak ayarlamalara uyum sağlamak için yeterli esnekliğe sahip olmasını sağlarlar. Bu önemli faktör genellikle tüm operasyonu drenajdan kurtarır.

Yaygın Düşünme Hataları ve Bunlardan Nasıl Kaçınılır

Şimdi, düşüncelerinizin yönünü kontrol etmek zorunludur. Bir düşünce diğerine yol açar ve siz bunu bilmeden önce, beyniniz varsayımlarda bulunmak ve anlatılar oluşturmak için derinden sıkışıp kalır. Ancak, bu konuda yalnız değilsiniz. Bu düşünme hataları o kadar yaygındır ki, onlar için bilimsel terimler vardır. Bazı örnekler görelim:

Ya hep ya hiç düşünme

Aka siyah beyaz düşünce. Kendinizi veya başarılarınızı başarılı veya başarısız olarak kategorize edebilirsiniz. Bu tür bir düşünce mükemmeliyetçiler arasında yaygındır. Bu nedenle, küçük bir rahatsızlık sizi tam bir başarısızlık gibi hissetmenize neden olabilir.

Mesela;

“Bu röportajda başarısız oldum. Ben çok başarısızım.”

“MCAT’ında başarısız oldu. O kayıp bir dava.”

Aşırı genelleme

Çoğunlukla olumsuz olan küçük bir bilgi parçasına dayanan sonuçlara atlamak. Ya da bir şeyin sonucunu küçük bir yönüne dayanarak tahmin etmek.

Mesela:

“Bu röportajda başarısız oldum. Hayatta asla başarılı olamayacağım.”

“Her zaman ortalığı karıştırmanın bir yolunu bulur.”

Olumluyu iskonto etmek

Bu, başarılarınızı veya başınıza gelen iyi şeyleri kabul etmediğiniz ve kredi almadığınız anlamına gelir. Genellikle başarılarınızın sıkı çalışmanızdan kaynaklanmadığını, sadece şans olduğunu düşünürsünüz. Hayattan neşe alır ve sizi küçük gurur ve mutluluk anlarından mahrum eder. Aynı zamanda sizi düşük benlik saygısı ile bırakır.

Mesela:

“Ah, maçı kazanmam sadece yeni başlayanların şansıydı.”

“Bu testte iyi puan alıp almadığı kimin umurunda? Zaten kursta başarısız olacak.”

Etiketleme

Adı her şeyi anlatıyor! Bu, niteliklerinden birine veya hatta varsayımınıza dayanarak birine veya kendinize bir isim etiketlemek veya atfetmek anlamına gelir. Etiketleme teorisi, insanların genellikle etiketlerin onları tanımladığı şeyi yaptığını söylüyor. Bu teori bazıları için yıkıcı olabilir, özellikle de zayıf kalpliyseler.

Mesela:

Okulunuzdaki biri yetersiz ve “aptal” olarak etiketlenirse, sonunda denemekten vazgeçebilir.

“Hala aptal olarak adlandırılacaksam neden deneyeyim?”

“Kardeşi bir bağımlı, bu yüzden muhtemelen o da bir bağımlı.”

Kendini suçlama / başkalarını suçlama

Bu teori, bir bireyin bir düşüşle karşılaştığında kurban kartını oynadığını ya da sadece her düşüşün kendisinin ya da başkasının hatası olduğunu düşündüğünü öne sürüyor.

Mesela;

“Öğretmen beceriksizse nasıl iyi puan almam gerekiyor?”

“Öğretmenin tüm sınıfa kızgın olması benim suçum.”

Bununla birlikte, kendini suçlamak ve hatanı kabul etmek / kendini sorumlu tutmak arasında ince bir çizgi vardır. Kendini suçlamak veya başkalarını suçlamak her zaman olumsuz sonuçlara yol açmaz, özellikle de daha fazla çaba göstermenizi ve kendinizi daha iyi hale getirmek için çaba göstermenizi sağlarsa.

Umutsuzluk

Hepimiz sık sık bu durumla karşı karşıyayız. Genellikle bir aşama olarak gelir ve bizi depresyonda bırakır. Ve bunun geçici düşünme süreciniz değil, sadece bir aşama olmasını sağlamak bize bağlıdır. Bazı durumlarda, bir süre umutsuz hissetmek normaldir. Ancak, kendinizi toplaması gereken sizsiniz. Sonuçta, umut gibi bir ilaç ve yarın iyi bir şey beklentisi kadar güçlü bir tonik yoktur.

Duygusal akıl yürütme

Bu, duygularınızın bakış açınızı kontrol altına almasına ve sonuçlar çıkarmasına izin verdiğiniz bir durumdur – ya da sadece “böyle hissettiğiniz” için biri veya bir durum hakkında varsayımlarda bulunun.

Mesela:

“Maçı kaybedeceklerini hissediyorum. Onlar için tezahürat yapmanın bir anlamı yok.”

“Sanırım yalan söylüyor, söylediği hiçbir kelimeye inanmıyorum”

Kendinizi sık sık bu düşünme hatalarını yaparken buluyor musunuz? Hepimiz hayattaki birçok şeyi yorumlamak için genellikle farklı bir lens kullanırız. Beynimiz vahşi bir attır; onu kontrol etmeyi öğrenmediğiniz sürece istediği yönde koşacaktır. İşte kontrolü ele geçirmenizi ve düşüncelerinizdeki düğümleri çözmenizi sağlayan basit bir teknik!

Kendinizi bir düşünme hatası yaparken her gördüğünüzde, şu basit adımları izleyin:

 • Düşünceyi izole edin
 • Bir yere yazın. Ya da bir süre üzerinde düşünün
 • Sizi nasıl hissettirdiğini fark edin
 • Düşünce için onu olumlu bir düşünceye dönüştürecek alternatifler düşünmeye çalışın, yani düşüncelerinizi yeniden çerçeveleyin. Daha makul bir alternatif bulmaya çalışın.

Örneğin:” Bu röportajda başarısız oldum. Ben böyle bir başarısızlığım”. Bu düşünceyi yeniden çerçeveleyin: “Bu röportajda başarısız olmuş olabilirim, ancak eksik alanlarımı belirleyeceğim ve aynı hataları yapmayacağım.”

Sebat ve sabır, düşünceleriniz üzerindeki kontrolü yeniden kazanırken ve onları doğru yola yönlendirirken çok önemlidir. Değişim bir gecede gerçekleşmez!

Yaratıcı Düşünceyi Artırma

Kutunun ötesinde düşünmek, yaratıcı düşüncenin temelidir. Geleneksel yaklaşımları terk etmek ve en basit sorunlara bile yenilikçi çözümler geliştirmekle ilgilidir. İçinizdeki kaşifi serbest bırakmanızı ve yaptığınız her şeyi eğlenceli hale getirmenizi sağlar! İşte yaratıcılığınızı nasıl ortaya çıkaracağınıza dair bazı ipuçları;

Zihniyetinizi genişletin. Her şeye açık fikirlilikle yaklaşın. Her zaman her soruna yeni bir bakış açısıyla yaklaşmaya istekli olun.

Her şeyin eğlenceli tarafını kucaklayın. Keşfetmekten çekinmeyin. Merakınızı ortaya çıkarmak, yaratıcı düşünceyi geliştirmenin anahtarıdır!

Entegre! Uzaktan ilişkili görünmeyen fikirleri birleştirmeye çalışın. Sonunda yeni bir yenilikçi fikir ortaya atabilirsiniz!

Aktif beyin fırtınası, yaratıcı düşüncenin bir başka bileşenidir. Düşüncelerinizi toplamak ve büyük bir havuz oluşturmakla ilgilidir. İşte kendinize uygulamak isteyebileceğiniz kanıtlanmış bazı beyin fırtınası teknikleri;

Beyin Yazımı: Aslında sadece üzerinde çalıştığınız projeyle ilgili aklınızdaki her fikri yazmaktır. Karışık fikirlere ve düşüncelere yardımcı olur ve bunları düzeltmenizi sağlar. Bir zihin haritası oluşturmak da etkili bir beyin yazma tekniğidir.

5 Neden: Not aldığınız her fikri akıl yürütmeyi deneyin. Bu, her fikrin çeşitli yönlerini yorumlamanın yanı sıra her birinin artılarını ve eksilerini tartmanıza yardımcı olur.

5 Wh soruları: Yeni yürümeye başlayan çocukların neden, Ne zaman, Ne, Nerede ve nasıl bir dizi soru sorduğunu hiç fark ettiniz mi? Fikirleri yeni yürümeye başlayan bir çocuğun bakış açısından yorumlamaya başlayın ve daha önce düşünmemiş olabileceğiniz akıllara durgunluk veren bazı gerçekler ve rakamlarla sonuçlanacaksınız.

Farklı vs Yakınsak Düşünme

Bu, standart düşünce süreçlerini tasvir eden başka bir teoridir.

Yakınsak düşünme , mevcut bilgilerle mantıklı ve basit bir sonuca varmak anlamına gelir. Yakınsak düşünme, mevcut bilgileri kullanmanıza ve sonuçlarınızı daraltmanıza olanak tanır.

Öte yandan, Farklı düşünme , daha büyük resme bakma ve birden fazla sonuç üretme fikrini ima eder. Yaratıcılığı ve esnekliği teşvik eder ve ustaca fikirler bulmanıza yardımcı olur.

Şimdi hangisinin daha iyi olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu teorilerin hiçbiri diğerinden üstün değildir. Bunun yerine, her ikisi de farklı durumlar için daha uygundur. Örneğin, farklı düşünme, kutunun dışında düşünmenizi sağlar. Bununla birlikte, yakınsak düşünme hızlı ve hesaplanmış kararlar vermenizi sağlar.

SCAMPER yöntemi

SHAMPER, Substitute, Combine, Adapte, Modify, Purpose, Eliminate ve Rearedit kelimelerinin kısaltmasıdır. Ekiplerin ekip çalışmalarını geliştirmek ve daha iyi çözümler geliştirmek için kullandıkları bir beyin fırtınası yöntemidir.

İkame: Bu, ekip üyelerinin alternatif çözümler üzerinde düşünmelerini sağlar.

Birleştir: Bu, daha etkili bir tane yapmak için çeşitli yönleri veya fikirleri birleştirmek anlamına gelir.

Uyum sağla: Bu, herhangi bir fikri ayarlamayı amaçlayan ve sonunda daha iyi bir çıktıya yol açan sağlıklı bir tartışmayı ifade eder.

Değiştirmek: Bu, süreci veya daha büyük resmi ayarlamayı ifade eder.

Amaç: Bu, mevcut kaynaklarınızı kullanmak ve bunları başka bir kullanıma koymak veya yeniden kullanmak anlamına gelir.

Ortadan kaldırmak: Adından da anlaşılacağı gibi, bu, sonuçları daha iyi etkileyebilecek olası fikirleri ortadan kaldırmak anlamına gelir.

Yeniden düzenleme veya tersine çevirme: Bu, yenilikçi bakış açılarını veya yeni potansiyeli keşfetmeye yol açar.

Yanal Düşünme

Yatay düşünme olarak da bilinen yanal düşünme, bir soruna sıra dışı çözümler düşünmek için geçerlidir. Tipik ve öngörülebilir çözümleri ve geleneksel adım adım problem çözme yöntemini görmezden gelmeyi ifade eder. İşte yanal düşünmenin bazı kolay teknikleri:

Düşünce kalıplarını tanıyın: Bu, herhangi bir önyargı veya düşünme hatasını ortadan kaldırmanızı sağlar.

Tüm alternatifleri göz önünde bulundurun: açıkçası, tüm fikirleri ve alternatifleri tek bir yerde toplamak her zaman en iyisidir.

Konsantrasyonu artıran uyaranları düşünün: konsantrasyon , yanal düşünmeyi kullanarak etkili problem çözmenin anahtarıdır. Gürültü önleyici kulaklıklar, lofi müzik veya daha iyi konsantre olmanızı sağlayan herhangi bir şey kullanın.

Fikirlerinizi yeniden çerçeveleyin: karmaşık bir fikri reddetmek yerine, onu daha pratik bir fikre dönüştürmeye çalışın.

Yanal Düşünmenin Faydaları

Yanal düşünme, başlangıçta pratik olmayan veya saçma görünebilecek fikirleri düşünmenizi sağlar. Daha önce geleneksel yollarla ele alınan günlük sorunlara meydan okumak için daha iyi ve daha etkili yollar bulmanızı sağlar. Bu, sorunlara yaratıcı çözümler bulmanıza yardımcı olur.

Zihin Haritalama

Zihin haritalama, zihninizde dolaşabilecek her bir dakikalık fikir dizisini toplamanın ve organize etmenin mükemmel bir yoludur. Soyut fikirleri beyniniz tarafından daha iyi algılanan maddi forma dönüştürmenize yardımcı olur.

Bir Zihin Haritası Nasıl Oluşturulur

En etkili yol bir kağıt ve kalem almaktır. İlgilendiğiniz konuyu merkeze yazın ve önemli fikir yığınınızı etrafına dağıtın. İlgili fikirlerinizi her ana fikrin etrafına yazın ve bunları birbirine bağlamak için çizgiler çizin.

Ancak, çoğumuz şimdi dijital not almaya geçtik. İşte bazı dijital zihin haritalama yazılımları:

Hüküm

Beyninizin kontrol sistemini ele geçirirseniz, zamanınızı verimli bir şekilde kolayca yönetecek, çalışma oturumlarınız sırasında odaklanacak, stresi daha iyi yönetecek ve iletişim becerilerinizi geliştireceksiniz.

Tüm zamanların en büyük ifşası, insanların tutum ve düşüncelerinin kaderlerini değiştirebileceğidir.

Kaynaklar ve Referanslar

İşte eleştirel düşünmeyi teşvik edebilecek bazı kitaplar:

 • Düşünmek, Hızlı ve Yavaş yazar Kahneman
 • Malcolm Gladwell tarafından Blink
 • Yazar Rolf Dobelli tarafından açıkça düşünme sanatı

İşte eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinizi geliştirmek için alabileceğiniz çevrimiçi bir kurs: https://www.coursera.org/learn/creative-thinking-techniques-and-tools-for-success

İlgili Makaleler