Up

Otevřete prosím stránku ve vašem prohlížeči, abyste mohli použít tuto funkci.

Close

 1. Pomoc
 2. Praktické rady
 3. Techniky myšlení: Jak můžete co nejlépe využít toho, co máte na mysli

 

Techniky myšlení: Jak můžete co nejlépe využít toho, co máte na mysli

 • 8 minut čtení  •  30 září 2023

 

Mysl není nádoba, kterou je třeba naplnit, ale oheň, který má být zapálen. Současná doba není pro lidskou mysl ani zdaleka snadná. Dnešní svět má tolik vizuálních, sluchových a emocionálních podnětů. Naše mysl se často cítí jako zoologická zahrada se všemi zvířaty vypuštěnými na svobodu. Ten jeden úkol má být splněn do dnešního večera, zkouška, ve které jste neuspěli, nákup potravin na večeři a tak dále. Někdy však jediná věc, nad kterou máte kontrolu, je perspektiva. Nemáte kontrolu nad svou situací, ale máte na výběr, jak se na ni díváte. Každý den je dobrodružný příběh, který si vybereš. Nechť je praktické myšlení vaším průvodcem vzrušujícími zvraty!

Jediné, co musíte udělat, je pozastavit, přehodnotit a restartovat.

Praktické myšlení je jako turbodmychadlo pro váš rozhodovací motor. Pomáhá vám zúžit vaše možnosti, vyhnout se špatným volbám a vyhnout se mnoha výzvám, které život hází.

Pojďme se tedy ponořit hlouběji do toho, co dělat, nedělat a jak efektivního a praktického myšlení, že?

Proč optimalizovat své myšlení?

Optimalizace vašeho myšlenkového procesu je jako dát své mysli upgrade. Nejde o to učinit život přístupnějším, ale proměnit každodenní výzvy v příležitosti. Jde také o to, aby rutinní činnosti byly produktivnější a ze všeho vytěžily maximum. Na druhé straně poskytuje kognitivní nástroje a triky potřebné k řešení složitých činností. Berte to jako vstupenku k propagaci. Pokud jste kritickým myslitelem v práci, můžete navrhovat inovativní řešení, být lepším vůdcem a být lépe vybaveni aktuálními znalostmi.

Praktický myslitel bude mít skutečně rychlé reflexy, pokud jde o odhalování problémů a pohled za povrchní problémy. Mohou stanovit cíle a vytvořit praktické strategie k jejich dosažení. Efektivní dovednosti pro řešení problémů vám umožní myslet kreativně a přinášet nekonvenční řešení. Řešení problémů je cenná dovednost, které je třeba se držet. Pomáhá vám v profesionálním prostředí a umožňuje vám hladce provádět každodenní činnosti. To také dělá vás spolehlivým v očích přátel a rodiny. (Také vás odlišuje od davu a dělá pozoruhodný dojem.)

Rozvoj kritického myšlení

Rozhodování vyhodnocováním, porozuměním a analýzou dat, statistik a malých detailů je umění kritického myšlení.

Je to dovednost, která se hodí v různých situacích. Například interpretace nejnovějších zpráv z digitálních a sociálních médií, výběr rodičovských technik, samostudium a formální vzdělávání.

Strategie pro zlepšení kritického myšlení

Chcete-li zlepšit své dovednosti kritického myšlení, často se vyzývejte v nastavení v reálném čase. Například se zapište do krátkých kurzů, které vyžadují a podporují používání dovedností kritického myšlení, nebo můžete uchopit každou takovou náročnou příležitost na vašem pracovišti a dobrovolně se k ní přihlásit.

To, co děláte během svého volného času, má obrovský dopad na ohňostroj vašeho mozku. Hrajte hry, které vyžadují dovednosti kritického myšlení a analýzy. Tímto způsobem můžete oklamat svůj mozek, aby věřil, že se bavíte, když zdokonalujete své talenty.

Při leštění jakékoli dovednosti musíte být neustálým studentem. To zahrnuje čtení, mluvení s lidmi nebo odborníky, poslech přednášek nebo účast na seminářích a workshopech. Neustálé učení a vstřebávání nových informací vám poskytne obrovský přehled o předmětu při řešení problému.

Dalším tipem, který mnoho lidí považuje za užitečné, je vždy mít prostor pro přizpůsobení. Ujistěte se, že rozlišujete být kritickým myslitelem od perfekcionisty. Kritičtí myslitelé mají vždy plán B. Vždy se ujistí, že jejich plány mají dostatečnou flexibilitu, aby se později přizpůsobily úpravám. Tento rozhodující faktor často zachrání celou operaci před tím, aby šla do kanalizace.

Běžné chyby myšlení a jak se jim vyhnout

Nyní je nezbytné kontrolovat směr svých myšlenek. Jedna myšlenka vede k další, a než se nadějete, váš mozek je hluboce zaseknutý ve vytváření předpokladů a budování příběhů. Nejste v tom však sami. Tyto chyby v myšlení jsou tak běžné, že pro ně existují vědecké termíny. Podívejme se na několik příkladů:

Všechno nebo žádné myšlení

Aka černobílé myšlení. Možná zjistíte, že kategorizace sebe nebo vašich úspěchů jako úspěšné nebo neúspěšné. Tento typ myšlení je běžný mezi perfekcionisty. Z tohoto důvodu může menší nepříjemnost zanechat pocit úplného selhání.

Například;

„Tenhle pohovor jsem neuspěl. Jsem takový propadák.“

„Selhala ve svém MCAT. Je to ztracený případ.“

Přílišné zobecňování

Skákání na závěry založené na malém kousku informace, která je většinou negativní. Nebo předpovídání výsledku něčeho na základě malého aspektu.

Například:

„Tenhle rozhovor jsem nezvládl. Nikdy v životě nebudu úspěšný.“

„Vždycky najde způsob, jak to pokazit.“

Diskontování pozitivního

To znamená, že neuznáváte a nepřipisujete si zásluhy za své úspěchy nebo dobré věci, které se vám staly. Často si myslíte, že vaše úspěchy nejsou výsledkem vaší tvrdé práce, ale jsou pouhým štěstím. Bere vám radost ze života a zbavuje vás malých okamžiků hrdosti a štěstí. Zanechává vám také nízkou sebeúctu.

Například:

„Ach, bylo to jen začátečnické štěstí, že jsem vyhrál zápas.“

„Koho zajímá, jestli v tomto testu dosáhla dobrých výsledků? Stejně v kurzu selže.“

Značení

Jeho název mluví za vše! Znamená to označit nebo připsat jméno někomu nebo sobě na základě jedné z jejich vlastností nebo dokonce vašeho předpokladu. Teorie označování říká, že lidé často dělají to, co je popisují štítky. Tato teorie může být pro některé zničující, zvláště pokud jsou slabomyslní.

Například:

Pokud je někdo ve vaší škole označen za nekompetentního a „hloupého“, může se nakonec přestat snažit.

„Proč bych se měl snažit, když mě pořád budou nazývat hlupákem?“

„Jeho bratr je závislý, takže je pravděpodobně také závislý.“

Sebeobviňování / obviňování ostatních

Tato teorie naznačuje, že jednotlivec hraje kartu oběti, kdykoli čelí pádu – nebo si prostě myslí, že každý pád je jeho vlastní nebo někoho jiného.

Například;

„Jak mám dobře bodovat, když je učitel neschopný?“

„Je to moje chyba, že se učitel zlobí na celou třídu.“

Existuje však tenká hranice mezi sebeobviňováním a přijetím vaší chyby / zodpovědností. Sebeobviňování nebo obviňování ostatních nemá vždy negativní důsledky, zvláště pokud vás to nutí snažit se tvrději a snažit se zlepšit.

Beznaděj

S touto situací často čelíme všichni. Často přichází jako fáze a zanechává nás v depresi. A záleží na nás, abychom zajistili, že je to jen fáze, ne váš dočasný myšlenkový proces. V určitých situacích je normální cítit se na chvíli beznadějně. Jste to však vy, kdo se musí zvednout. Koneckonců, neexistuje žádný lék jako naděje a žádné tonikum tak silné jako očekávání něčeho dobrého zítřka.

Emocionální uvažování

Je to stav, ve kterém necháte své emoce převzít kontrolu nad vašimi perspektivami a dělat závěry – nebo vytvářet domněnky o někom nebo situaci jen proto, že se vám to „líbí“.

Například:

„Mám pocit, že zápas prohrají. Nemá smysl jim fandit.“

„Myslím, že lže, nevěřím ani slovo, které říká“

Stává se vám často, že děláte tyto chyby v myšlení? Všichni často používáme jinou čočku k interpretaci mnoha věcí v životě. Náš mozek je divoký kůň; Bude běžet jakýmkoli směrem, pokud se ho nenaučíte ovládat. Zde je jednoduchá technika, která vám umožní převzít kontrolu a rozvázat uzly ve vašich myšlenkách!

Pokaždé, když vidíte, že děláte chybu v myšlení, postupujte podle těchto jednoduchých kroků:

 • Izolujte myšlenku
 • Zapište si to. Nebo o tom chvíli přemítejte
 • Uvědomte si, jak se cítíte
 • Pokuste se vymyslet alternativy pro myšlenku, která ji změní v pozitivní, tj. přeformulujte své myšlenky. Pokuste se přijít s rozumnější alternativou.

Například:“ Rozhovor jsem neuspěl. Jsem takový propadák“. Přeformulujte tuto myšlenku: „Možná jsem v tomto rozhovoru selhal, ale identifikuji své chybějící oblasti a neudělám stejné chyby.“

Vytrvalost a trpělivost jsou nezbytné, když znovu získáte kontrolu nad svými myšlenkami a nasměrujete je na správnou cestu. Změna se nestane přes noc!

Podpora kreativního myšlení

Myšlení mimo krabici je základem kreativního myšlení. Jde o to zbavit se konvenčních přístupů a vyvinout inovativní řešení i těch nejjednodušších problémů. Umožňuje vám uvolnit svého vnitřního průzkumníka a udělat vše, co děláte, zábavné! Zde je několik tipů, jak vytáhnout svou kreativitu;

Rozšiřte své myšlení. Přistupujte ke všemu s otevřenou myslí. Vždy buďte ochotni přistupovat ke každému problému s novou perspektivou.

Přijměte hravou stránku všeho. Nebojte se prozkoumat. Vyvolání vaší zvědavosti je klíčem k rozvoji kreativního myšlení!

Integrovat! Snažte se kombinovat myšlenky, které se ani nezdají být vzdáleně příbuzné. Možná skončíte s vařením nového inovativního nápadu!

Aktivní brainstorming je další složkou kreativního myšlení. Je to o shromažďování myšlenek a vytváření velkého bazénu. Zde jsou některé osvědčené techniky brainstormingu, které byste mohli chtít aplikovat na sebe;

Psaní mozků: Je to v podstatě jen psaní každé myšlenky ve vaší mysli týkající se projektu, na kterém pracujete. Pomáhá se zamotanými nápady a myšlenkami a umožňuje vám je uvést na pravou míru. Vytvoření myšlenkové mapy je také účinnou technikou brainwritingu.

5 proč: Zkuste si zdůvodnit každý nápad, který si zapíšete. To vám pomůže zvážit klady a zápory každého z nich, spolu s interpretací různých aspektů každého nápadu.

Otázky 5 Wh: Všimli jste si někdy, že se batolata ptají na řadu otázek proč, kdy, co, kde a jak? Začněte interpretovat myšlenky z pohledu batolete a skončíte s některými ohromujícími fakty a čísly, o kterých jste možná předtím nepřemýšleli.

Divergentní vs. konvergentní myšlení

To je další teorie, která popisuje standardní myšlenkové procesy.

Konvergentní myšlení znamená přijít s jedním logickým a přímočarým závěrem s dostupnými informacemi. Konvergentní myšlení vám umožní využít dostupné informace a zúžit vaše závěry.

Na druhé straně divergentní myšlení znamená myšlenku dívat se na větší obraz a vytvářet více než jeden závěr. Podporuje kreativitu a flexibilitu a pomáhá vám přicházet s důmyslnými nápady.

Nyní možná přemýšlíte, který z nich je lepší. Žádná z těchto teorií není nadřazena té druhé. Místo toho jsou oba vhodnější pro různé situace. Například divergentní myšlení vám umožňuje myslet mimo krabici. Konvergentní myšlení vám však umožňuje činit rychlá a vypočítaná rozhodnutí.

SCAMPER – metoda

SCAMPER je zkratka pro Substitute, Combine, Adapt, Modifiify, Purpose, Eliminate a Rearrange. Jedná se o metodu brainstormingu, kterou týmy používají ke zlepšení své týmové práce a vývoji lepších řešení.

Náhrada: umožňuje členům týmu přemýšlet o alternativních řešeních.

Kombinovat: to znamená kombinovat různé aspekty nebo nápady, aby byl jeden efektivnější.

Přizpůsobit: jedná se o zdravou diskusi, jejímž cílem je upravit jakoukoli myšlenku, což nakonec vede k lepšímu výstupu.

Upravit: To se týká úpravy procesu nebo většího obrazu.

Účel: To znamená použít své současné zdroje a dát je k jinému použití nebo je znovu použít.

Eliminovat: jak název napovídá, jedná se o eliminaci všech možných nápadů, které by mohly lépe ovlivnit výsledky.

Přeskupit nebo obrátit: to vede k prozkoumání inovativních perspektiv nebo nového potenciálu.

Laterální myšlení

Také známý jako horizontální myšlení, laterální myšlení se vztahuje k přemýšlení o neobvyklých řešeních problému. Odkazuje na ignorování typických a předvídatelných řešení a tradiční metody řešení problémů krok za krokem. Zde jsou některé jednoduché techniky laterálního myšlení:

Rozpoznejte myšlenkové vzorce: to vám umožní eliminovat jakékoli předsudky nebo chyby v myšlení.

Zvažte všechny alternativy: je zřejmé, že shromáždění všech nápadů a alternativ na jednom místě je vždy nejlepší.

Zvažte podněty, které zvyšují koncentraci: koncentrace je klíčem k efektivnímu řešení problémů pomocí laterálního myšlení. Používejte sluchátka s potlačením šumu, lofi hudbu nebo cokoli, co vám umožní lépe se soustředit.

Přeformulujte své nápady: místo toho, abyste zavrhli komplikovanou myšlenku, pokuste se ji přeformulovat do praktičtější.

Výhody laterálního myšlení

Laterální myšlení vám umožňuje zvážit myšlenky, které se mohou zpočátku zdát nepraktické nebo nesmyslné. Umožňuje vám najít lepší a efektivnější způsoby, jak vzdorovat každodenním problémům, které byly dříve řešeny konvenčními způsoby. To vám pomůže přijít s kreativními řešeními problémů.

Mapování mysli

Mapování mysli je vynikající způsob, jak shromažďovat a organizovat každou minutu vlákna nápadů, které by mohly zuřit ve vaší mysli. Pomáhá vám přeměnit abstraktní myšlenky na hmotnou formu, která je lépe vnímána vaším mozkem.

Jak vytvořit myšlenkovou mapu

Nejúčinnějším způsobem je uchopit papír a pero. Zapište si téma svého zájmu do centra a rozptýlit kolem něj významný kus myšlenek. Napište své související nápady kolem každé hlavní myšlenky a nakreslete čáry, abyste je spojili.

Mnozí z nás však nyní přešli na digitální psaní poznámek. Zde je nějaký software pro digitální mapování mysli:

Verdikt

Pokud se zmocníte systému kontroly svého mozku, snadno budete efektivně řídit svůj čas, soustředit se během studijních sezení, lépe zvládat stres a vylepšovat své komunikační dovednosti.

Největším odhalením všech dob je, že postoje a myšlenky lidí mohou změnit jejich osudy.

Zdroje a odkazy

Zde jsou některé knihy, které mohou povzbudit kritické myšlení:

 • Myšlení, rychlé a pomalé od autora Kahnemana
 • Blikání od Malcolma Gladwella
 • Umění jasně myslet od autora Rolfa Dobelliho

Zde je online kurz, který můžete absolvovat pro zlepšení svého kritického myšlení a řešení problémů: https://www.coursera.org/learn/creative-thinking-techniques-and-tools-for-success

Související články