Up

Proszę otworzyć stronę w przeglądarce, aby skorzystać z tej funkcji.

Close

 1. Wsparcie
 2. Praktyczne porady
 3. Techniki myślenia: jak najlepiej wykorzystać to, co masz na myśli

 

Techniki myślenia: jak najlepiej wykorzystać to, co masz na myśli

 • 7 minut czytania  •  30 września 2023

 

Umysł nie jest naczyniem, które można napełnić, ale ogniem, który należy rozpalić. Obecne czasy nigdzie nie idą łatwo dla ludzkich umysłów. Dzisiejszy świat ma tak wiele bodźców wizualnych, słuchowych i emocjonalnych. Nasze umysły często przypominają zoo ze wszystkimi zwierzętami wypuszczonymi na wolność. To jedno zadanie ma być wykonane do dzisiejszego wieczoru, egzamin, który oblałeś, zakupy spożywcze na kolację i tak dalej. Czasami jednak jedyną rzeczą, nad którą masz kontrolę, jest perspektywa. Nie masz kontroli nad swoją sytuacją, ale masz wybór, jak ją postrzegasz. Każdy dzień to historia „wybierz własną przygodę”. Niech praktyczne myślenie będzie Twoim przewodnikiem po ekscytujących zwrotach akcji!

Wszystko, co musisz zrobić, to wstrzymać, ponownie ocenić i ponownie uruchomić.

Praktyczne myślenie jest jak turbo booster dla twojego silnika decyzyjnego. Pomaga zawęzić opcje, unikać złych wyborów i ominąć wiele wyzwań, które rzuca życie.

Zanurzmy się więc głębiej w nakazy, zakazy i sposoby skutecznego i praktycznego myślenia, prawda?

Dlaczego warto optymalizować swoje myślenie?

Optymalizacja procesu myślowego jest jak ulepszenie umysłu. Nie chodzi o uczynienie życia bardziej dostępnym, ale o przekształcenie codziennych wyzwań w szanse. Chodzi również o to, aby rutynowe czynności były bardziej produktywne i czerpały jak najwięcej ze wszystkiego. Z drugiej strony zapewnia narzędzia poznawcze i sztuczki potrzebne do radzenia sobie ze złożonymi działaniami. Pomyśl o tym jak o przepustki do promocji. Jeśli jesteś krytycznym myślicielem w pracy, możesz zaproponować innowacyjne rozwiązania, być lepszym liderem i być lepiej wyposażonym w aktualną wiedzę.

Praktyczny myśliciel rzeczywiście będzie miał szybki refleks, jeśli chodzi o wykrywanie problemów i patrzenie poza problemy na poziomie powierzchni. Mogą wyznaczać cele i tworzyć praktyczne strategie, aby je osiągnąć. Skuteczne umiejętności rozwiązywania problemów pozwalają myśleć kreatywnie i wydobywać niekonwencjonalne rozwiązania. Rozwiązywanie problemów jest cenną umiejętnością, której należy się trzymać. Pomaga w profesjonalnych warunkach i umożliwia płynne wykonywanie codziennych czynności. Sprawia również, że jesteś niezawodny w oczach przyjaciół i rodziny. (To także sprawia, że wyróżniasz się z tłumu i robisz uderzające wrażenie.)

Rozwijanie krytycznego myślenia

Podejmowanie decyzji poprzez ocenianie, rozumienie i analizowanie danych, statystyk i drobnych szczegółów to sztuka krytycznego myślenia.

Jest to umiejętność, która przydaje się w różnych sytuacjach. Na przykład interpretowanie najnowszych wiadomości z mediów cyfrowych i społecznościowych, wybór technik rodzicielskich, samokształcenie i edukacja formalna.

Strategie poprawy krytycznego myślenia

Aby poprawić swoje umiejętności krytycznego myślenia, często stawiaj sobie wyzwania w czasie rzeczywistym. Na przykład zapisz się na krótkie kursy, które wymagają i zachęcają do korzystania z umiejętności krytycznego myślenia, lub możesz wykorzystać każdą taką trudną okazję w swoim miejscu pracy i zgłosić się na ochotnika.

To, co robisz w wolnym czasie, ma ogromny wpływ na fajerwerki twojego mózgu. Graj w gry, które wymagają umiejętności krytycznego myślenia i analizy. W ten sposób możesz oszukać swój mózg, aby uwierzył, że dobrze się bawisz, gdy szlifujesz swoje talenty.

Szlifując jakąkolwiek umiejętność, musisz być stałym uczniem. Obejmuje to czytanie, rozmowy z ludźmi lub profesjonalistami, słuchanie wykładów lub uczestnictwo w seminariach i warsztatach. Konsekwentne uczenie się i przyswajanie nowych informacji da ci ogromne zrozumienie tematu podczas rozwiązywania problemu.

Kolejną wskazówką, którą wiele osób uważa za pomocną, jest zawsze miejsce na dostosowanie. Upewnij się, że odróżniasz bycie krytycznym myślicielem od perfekcjonisty. Krytyczni myśliciele zawsze mają plan B. Zawsze upewniają się, że ich plany mają wystarczającą elastyczność, aby później dostosować się do zmian. Ten kluczowy czynnik często ratuje całą operację przed pójściem w błoto.

Typowe błędy myślenia i jak ich uniknąć

Teraz konieczne jest kontrolowanie kierunku swoich myśli. Jedna myśl prowadzi do drugiej i zanim się zorientujesz, twój mózg jest głęboko uwięziony w przyjmowaniu założeń i budowaniu narracji. Nie jesteś jednak w tym osamotniony. Te błędy myślenia są tak powszechne, że istnieją dla nich terminy naukowe. Zobaczmy kilka przykładów:

Wszystko albo nic nie myśleć

Aka czarno-białe myślenie. Może się okazać, że kategoryzowanie siebie lub swoich osiągnięć jest udane lub nieudane. Ten rodzaj myślenia jest powszechny wśród perfekcjonistów. Z tego powodu niewielka niedogodność może sprawić, że poczujesz się jak całkowita porażka.

Na przykład;

„Nie udało mi się tego wywiadu. Jestem taką porażką”.

„nie zdała swojego MCAT. Ona jest przegraną sprawą”.

Nadmierna generalizacja

Wyciąganie pochopnych wniosków na podstawie niewielkiej informacji, która jest w większości negatywna. Albo przewidywanie wyniku czegoś na podstawie małego aspektu.

Na przykład:

„Nie udało mi się tego wywiadu. Nigdy nie odniosę sukcesu w życiu”.

„Zawsze znajdzie sposób, aby zepsuć.”

Dyskontowanie pozytywów

Oznacza to, że nie uznajesz i nie przypisujesz sobie zasług za swoje osiągnięcia lub dobre rzeczy, które ci się przydarzyły. Często myślisz, że twoje osiągnięcia nie wynikają z ciężkiej pracy, ale ze szczęścia. Odbiera radość z życia i pozbawia cię małych chwil dumy i szczęścia. Pozostawia również niską samoocenę.

Na przykład:

„Och, to było szczęście dla początkujących, że wygrałem mecz.”

„Kogo obchodzi, czy wypadła dobrze w tym teście? Ona i tak zawiedzie kurs”.

Etykietowanie

Jego nazwa mówi wszystko! Oznacza to etykietowanie lub przypisywanie imienia komuś lub sobie w oparciu o jedną z jego cech, a nawet twoje założenie. Teoria etykietowania mówi, że ludzie często robią to, co opisują ich etykiety. Ta teoria może być druzgocąca dla niektórych, zwłaszcza jeśli mają słabe serce.

Na przykład:

Jeśli ktoś w twojej szkole zostanie oznaczony jako niekompetentny i „głupi”, może w końcu zrezygnować z prób.

„Dlaczego miałbym próbować, jeśli nadal będę nazywany głupim?”

„Jego brat jest uzależniony, więc prawdopodobnie on też jest uzależniony.”

Obwinianie siebie / obwinianie innych

Teoria ta sugeruje, że jednostka gra kartą ofiary za każdym razem, gdy staje w obliczu upadku – lub po prostu myśli, że każdy upadek jest jej własną lub czyjąś winą.

Na przykład;

„Jak mam uzyskać dobre wyniki, jeśli nauczyciel jest niekompetentny?”

„To moja wina, że nauczyciel jest zły na całą klasę.”

Istnieje jednak cienka granica między obwinianiem siebie a akceptowaniem swojej winy / ponoszenia odpowiedzialności. Obwinianie siebie lub obwinianie innych nie zawsze ma negatywne konsekwencje, zwłaszcza jeśli sprawia, że starasz się bardziej i starasz się być lepszy.

Beznadzieja

Wszyscy często stajemy w obliczu takiej sytuacji. Często przychodzi jako faza i pozostawia nas w depresji. I to od nas zależy, czy będzie to tylko faza, a nie chwilowy proces myślenia. W pewnych sytuacjach normalne jest, że przez chwilę czujesz się beznadziejnie. Jednak to ty musisz się podnieść. W końcu nie ma takiego lekarstwa jak nadzieja i nie ma toniku tak potężnego jak oczekiwanie na coś dobrego jutro.

Rozumowanie emocjonalne

Jest to stan, w którym pozwalasz swoim emocjom przejąć kontrolę nad twoją perspektywą i wyciągać wnioski – lub przyjmować założenia dotyczące kogoś lub sytuacji tylko dlatego, że „masz na to ochotę”.

Na przykład:

„Czuję, że przegrają mecz. Nie ma sensu im kibicować”.

„Myślę, że kłamie, nie wierzę w ani jedno słowo, które mówi”

Czy często popełniasz te błędy w myśleniu? Wszyscy często używamy innej soczewki do interpretowania wielu rzeczy w życiu. Nasz mózg jest dzikim koniem; Będzie biegł w dowolnym kierunku, chyba że nauczysz się go kontrolować. Oto prosta technika, która pozwala ci przejąć kontrolę i rozwiązać węzły w swoich myślach!

Za każdym razem, gdy widzisz, że popełniasz błąd w myśleniu, wykonaj następujące proste kroki:

 • Wyizoluj myśl
 • Zapisz to. Albo zastanów się nad tym przez chwilę
 • Rozpoznaj, jak się czujesz
 • Spróbuj wymyślić alternatywy dla myśli, które zmienią ją w pozytywną, tj. Przeformułuj swoje myśli. Spróbuj wymyślić bardziej rozsądną alternatywę.

Na przykład:” Nie udało mi się tego wywiadu. Jestem taką porażką”. Przeformułuj tę myśl: „Być może zawiodłem ten wywiad, ale zidentyfikuję moje brakujące obszary i nie popełnię tych samych błędów”.

Wytrwałość i cierpliwość są niezbędne, aby odzyskać kontrolę nad swoimi myślami i skierować je na właściwą ścieżkę. Zmiana nie następuje z dnia na dzień!

Pobudzanie kreatywnego myślenia

Myślenie nieszablonowe jest podstawą kreatywnego myślenia. Chodzi o porzucenie konwencjonalnych podejść i opracowanie innowacyjnych rozwiązań nawet najprostszych problemów. Pozwala uwolnić swojego wewnętrznego odkrywcę i sprawić, że wszystko, co robisz, będzie zabawne! Oto kilka wskazówek, jak wydobyć swoją kreatywność;

Poszerz swój sposób myślenia. Podejdź do wszystkiego z otwartym umysłem. Zawsze bądź gotów podejść do każdego problemu z nowej perspektywy.

Obejmij zabawną stronę wszystkiego. Zapraszam do eksploracji. Wydobycie ciekawości jest kluczem do rozwijania kreatywnego myślenia!

Integrować! Spróbuj połączyć pomysły, które nawet nie wydają się odległe od siebie. Możesz skończyć z nowym innowacyjnym pomysłem!

Aktywna burza mózgów jest kolejnym elementem kreatywnego myślenia. Chodzi o zebranie myśli i wygenerowanie dużej puli. Oto kilka sprawdzonych technik burzy mózgów, które możesz zastosować do siebie ;

Brainwriting: Zasadniczo jest to po prostu zapisywanie każdego pomysłu w twoim umyśle związanego z projektem, nad którym pracujesz. Pomaga w splątanych pomysłach i myślach i pozwala je uporządkować. Tworzenie mapy myśli jest również skuteczną techniką brainwritingu.

5 powodów: Spróbuj uzasadnić każdy pomysł, który zapisujesz. Pomaga to rozważyć zalety i wady każdego z nich, a także interpretować różne aspekty każdego pomysłu.

Pytania 5 Wh: Czy zauważyłeś kiedyś, że małe dzieci zadają serię pytań dlaczego, kiedy, co, gdzie i jak? Zacznij interpretować pomysły z punktu widzenia malucha, a otrzymasz oszałamiające fakty i liczby, o których być może wcześniej nie pomyślałeś.

Myślenie rozbieżne a myślenie konwergentne

Jest to kolejna teoria, która przedstawia standardowe procesy myślowe.

Myślenie zbieżne oznacza wyciągnięcie jednego logicznego i prostego wniosku z dostępnych informacji. Myślenie konwergentne pozwala wykorzystać dostępne informacje i zawęzić wnioski.

Z drugiej strony, myślenie dywergencyjne implikuje ideę patrzenia na szerszy obraz i generowania więcej niż jednego wniosku. Zachęca do kreatywności i elastyczności oraz pomaga wymyślać genialne pomysły.

Teraz możesz pomyśleć, który z nich jest lepszy. Żadna z tych teorii nie jest lepsza od drugiej. Zamiast tego oba są lepiej dostosowane do różnych sytuacji. Na przykład myślenie dywergencyjne pozwala myśleć nieszablonowo. Jednak myślenie konwergentne pozwala podejmować szybkie i przemyślane decyzje.

Metoda SCAMPER

SCAMPER to skrót od Substitute, Combine, Adapt, Modify, Purpose, Eliminate and Rearrange. Jest to metoda burzy mózgów stosowana przez zespoły w celu usprawnienia pracy zespołowej i opracowania lepszych rozwiązań.

Zastępstwo: pozwala członkom zespołu zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami.

Połącz: oznacza to łączenie różnych aspektów lub pomysłów, aby stworzyć jeden bardziej skuteczny.

Dostosowanie: odnosi się do zdrowej dyskusji, która ma na celu dostosowanie każdego pomysłu, ostatecznie prowadząc do lepszych wyników.

Modyfikować: Odnosi się to do dostosowania procesu lub większego obrazu.

Cel: Oznacza to wykorzystanie obecnych zasobów i wykorzystanie ich w inny sposób lub zmianę ich przeznaczenia.

Wyeliminuj: jak sama nazwa wskazuje, odnosi się to do wyeliminowania wszelkich możliwych pomysłów, które mogą lepiej wpłynąć na wyniki.

Zmiana lub odwrócenie: prowadzi to do odkrywania innowacyjnych perspektyw lub nowego potencjału.

Myślenie lateralne

Znane również jako myślenie horyzontalne, myślenie lateralne odnosi się do myślenia o niezwykłych rozwiązaniach problemu. Odnosi się do ignorowania typowych i przewidywalnych rozwiązań oraz tradycyjnej metody rozwiązywania problemów krok po kroku. Oto kilka prostych technik myślenia lateralnego:

Rozpoznawaj wzorce myślowe: pozwala to wyeliminować wszelkie uprzedzenia lub błędy w myśleniu.

Rozważ wszystkie alternatywy: oczywiście zebranie wszystkich pomysłów i alternatyw w jednym miejscu jest zawsze najlepsze.

Rozważ bodźce, które zwiększają koncentrację: koncentracja jest kluczem do skutecznego rozwiązywania problemów za pomocą myślenia lateralnego. Używaj słuchawek z redukcją szumów, muzyki lofi lub czegokolwiek, co sprawia, że lepiej się koncentrujesz.

Przeformułuj swoje pomysły: zamiast odrzucać skomplikowany pomysł, spróbuj przeformułować go w bardziej praktyczny.

Korzyści z myślenia lateralnego

Myślenie lateralne pozwala rozważać pomysły, które początkowo mogą wydawać się niepraktyczne lub nonsensowne. Pozwala znaleźć lepsze i skuteczniejsze sposoby radzenia sobie z codziennymi problemami, które wcześniej były rozwiązywane w konwencjonalny sposób. Pomaga to wymyślać kreatywne rozwiązania problemów.

Mapowanie myśli

Mapowanie myśli to doskonały sposób na zbieranie i organizowanie każdego najdrobniejszego wątku pomysłów, które mogą szaleć w twoim umyśle. Pomaga przekształcić abstrakcyjne pomysły w formę materialną, która jest lepiej postrzegana przez mózg.

Jak stworzyć mapę myśli

Najskuteczniejszym sposobem jest chwycenie papieru i długopisu. Zapisz interesujący Cię temat w centrum i rozprowadź wokół niego znaczną część pomysłów. Napisz powiązane pomysły wokół każdego głównego pomysłu i narysuj linie, aby je połączyć.

Jednak wielu z nas przeszło teraz na cyfrowe robienie notatek. Oto kilka cyfrowych programów do mapowania myśli:

Werdykt

Jeśli przejmiesz system kontroli mózgu, z łatwością będziesz efektywnie zarządzać swoim czasem, skupić się podczas sesji nauki, lepiej radzić sobie ze stresem i doskonalić umiejętności komunikacyjne.

Największym objawieniem wszechczasów jest to, że postawy i myśli ludzi mogą zmienić ich przeznaczenie.

Źródła i odniesienia

Oto kilka książek, które mogą zachęcić do krytycznego myślenia:

 • Myślenie, szybko i wolno autora Kahnemana
 • Blink Malcolma Gladwella
 • Sztuka jasnego myślenia autora Rolfa Dobelli

Oto kurs online, który możesz podjąć, aby poprawić swoje umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów: https://www.coursera.org/learn/creative-thinking-techniques-and-tools-for-success

Powiązane artykuły