Up

Proszę otworzyć stronę w przeglądarce, aby skorzystać z tej funkcji.

Close

  1. Wsparcie
  2. Praktyczne porady
  3. Z książki do PDF, jak to zrobić?

 

Z książki do PDF, jak to zrobić?

  • 4 minut czytania  •  2 stycznia 2023

 

Istnieje kilka sposobów na zamianę książki na PDF. Możesz użyć skanera, aplikacji do skanowania dokumentów w telefonie lub komputerze, usługi skanowania dokumentów online, drukarki wielofunkcyjnej lub usługi ksero online. W tym artykule przedstawimy szczegółowo każdą z tych metod i wyjaśnimy, jak użyć każdej z nich, aby przekształcić swoją książkę w plik PDF.

Używanie skanera

Pierwszym sposobem na przekształcenie papierowej książki w plik PDF jest użycie skanera. Skaner to urządzenie, które skanuje dokumenty i zapisuje je w postaci plików cyfrowych. Aby przekształcić książkę w PDF, wystarczy zeskanować każdą stronę książki i zapisać je jako pojedyncze pliki.

Na rynku jest wiele skanerów o różnych funkcjach i dla różnych potrzeb. Niektóre skanery są przeznaczone do użytku domowego, inne są bardziej profesjonalne i mogą być używane w firmach lub organizacjach. Niezależnie od tego, jaki rodzaj skanera wybierzesz, pozwoli Ci on na szybkie i dokładne skanowanie dokumentów.

Po zeskanowaniu wszystkich stron książki można użyć oprogramowania do edycji plików PDF, aby połączyć wszystkie pliki w jeden dokument PDF. Istnieje wiele darmowych programów, które to umożliwiają, jak Adobe Acrobat czy Nitro PDF. Programy te pozwalają również na edycję plików, np. dodanie tekstu lub obrazów, czy też zabezpieczenie dokumentu hasłem.

Korzystanie z aplikacji do skanowania dokumentów

Istnieje wiele aplikacji do skanowania dokumentów dostępnych na telefony i komputery. Większość z tych aplikacji pozwala na zrobienie zdjęcia książki aparatem, a następnie przekonwertowanie go na plik PDF. Aplikacje te są często łatwe w użyciu i mogą być szybkim i wygodnym sposobem na zeskanowanie książki.

Aby skorzystać z aplikacji do skanowania dokumentów, należy najpierw pobrać ją na telefon lub komputer. Po otwarciu aplikacji należy zrobić zdjęcie każdej strony swojej książki. Niektóre aplikacje pozwalają na robienie wielu zdjęć każdej strony w tym samym czasie, co może zaoszczędzić czas. Po zrobieniu zdjęć wszystkich stron, aplikacja automatycznie je złoży, tworząc plik PDF.

Ważne jest, aby zadbać o odpowiednie kadrowanie zdjęć, aby uniknąć wcinania się w tekst lub obrazy w książce. Jeśli używasz aplikacji do skanowania dokumentów, powinieneś również sprawdzić jakość skanu przed zapisaniem pliku PDF. Jeśli jakość jest niska, może być konieczne ponowne zeskanowanie niektórych stron lub użycie innej metody skanowania.

Korzystanie z usługi skanowania dokumentów online

Usługi skanowania dokumentów online to kolejna opcja przejścia z książek na PDF. Usługi te pozwalają na przesłanie dokumentów na ich stronę internetową, gdzie zostaną one automatycznie przekształcone w plik PDF. Ta metoda jest często szybsza i dokładniejsza niż korzystanie z aplikacji do skanowania dokumentów, ponieważ profesjonalne usługi skanowania mają wysokiej jakości skanery i korzystają z zaawansowanego oprogramowania do rozpoznawania tekstu.

Aby skorzystać z usługi skanowania dokumentów online, należy najpierw wejść na ich stronę internetową i postępować zgodnie z instrukcjami, aby przesłać swoje dokumenty. Większość serwisów poprosi Cię o pobranie każdej strony książki osobno, ale niektóre pozwalają na pobranie kilku stron jednocześnie. Po załadowaniu wszystkich stron książki, serwis automatycznie skonwertuje je do pliku PDF.

Ważne jest, aby sprawdzić warunki użytkowania i politykę prywatności każdej usługi skanowania dokumentów online przed przesłaniem swoich dokumentów. Niektóre usługi mogą wykorzystywać Twoje dokumenty do celów komercyjnych lub udostępniać je osobom trzecim, dlatego przed skorzystaniem z usługi należy upewnić się, że te warunki są dla Ciebie wygodne.

Korzystanie z drukarki wielofunkcyjnej

Za pomocą drukarki wielofunkcyjnej można również zeskanować książkę i przekształcić ją w plik PDF. Większość nowoczesnych drukarek wielofunkcyjnych ma wbudowaną funkcję skanowania, która umożliwia skanowanie bezpośrednio do komputera lub telefonu. Ta metoda jest często szybka i wygodna, zwłaszcza jeśli masz już w domu drukarkę wielofunkcyjną.

Aby użyć drukarki wielofunkcyjnej do skanowania książki, należy najpierw upewnić się, że drukarka jest podłączona do komputera lub telefonu. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami drukarki, aby uruchomić funkcję skanowania. Większość drukarek wielofunkcyjnych poprosi Cię o wybranie typu dokumentu, który chcesz zeskanować (np. „książka”) oraz formatu wyjściowego (np. „PDF”).

Po rozpoczęciu skanowania postępuj zgodnie z instrukcjami drukarki, aby zeskanować każdą stronę książki. Niektóre drukarki wielofunkcyjne umożliwiają skanowanie wielu stron jednocześnie, co może zaoszczędzić czas. Po zeskanowaniu wszystkich stron książki, drukarka automatycznie złoży obrazy w plik PDF. Następnie powinieneś być w stanie zapisać ten plik na swoim komputerze lub telefonie.

Korzystanie z usługi ksero online

Usługi kserograficzne online to kolejna opcja zamiany książek na PDF. Dzięki tym usługom można zlecić profesjonalne kserowanie książki i otrzymać zeskanowane kopie w postaci pliku PDF. Ta metoda może być droższa niż inne opcje, ale może być praktycznym rozwiązaniem, jeśli nie masz dostępu do skanera lub drukarki wielofunkcyjnej.

Aby skorzystać z usługi ksero online, należy najpierw wejść na ich stronę internetową i postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi wysyłania książki. Większość usług kserograficznych online poprosi Cię o wypełnienie formularza online w celu wskazania liczby kopii, które chcesz i rodzaju papieru, który preferujesz. Trzeba będzie również uiścić opłatę za usługę online.

Po zgłoszeniu książki i uiszczeniu opłaty za usługę, serwis wykona kserokopię książki i prześle zeskanowane kopie w postaci pliku PDF. Powinieneś otrzymać swój plik PDF pocztą elektroniczną lub do pobrania z ich strony internetowej. Ważne jest, aby sprawdzić warunki użytkowania i politykę prywatności każdej usługi kserograficznej online przed wysłaniem im swojej książki, aby upewnić się, że czujesz się komfortowo z ich warunkami.

Wyszukiwanie na platformach specjalizujących się w digitalizacji książek

Przed wykonaniem któregokolwiek z powyższych działań możesz również poszukać w Internecie, czy Twoja książka została już zdigitalizowana i jest dostępna do pobrania. Istnieją platformy internetowe, na których można pobrać książki lub dokumenty, które zostały już zdigitalizowane. Jest ich wiele, ale oto krótka lista niektórych platform, na których można znaleźć popularne książki.

  1. Project Gutenberg(https://www.gutenberg.org/): strona ta oferuje tysiące darmowych zdigitalizowanych książek, głównie klasyki literackiej.
  2. Internet Archive(https://archive.org/details/texts): strona ta oferuje duży zbiór zdigitalizowanych książek, a także innych dokumentów i mediów online.
  3. Free-eBooks(https://www.free-ebooks.net/): Ta strona oferuje szeroki wybór darmowych zdigitalizowanych książek w różnych kategoriach, a także e-booki do kupienia.
  4. eBookDB(https://ebookdb.org/): Ta strona oferuje szeroki wybór darmowych zdigitalizowanych książek w wielu kategoriach, a także recenzje i oceny czytelników.
  5. Open Library(https://openlibrary.org/): strona ma na celu stworzenie biblioteki internetowej dostępnej dla wszystkich, z milionami zdigitalizowanych książek dostępnych do bezpłatnego pobrania.

Powiązane artykuły