Up

Proszę otworzyć stronę w przeglądarce, aby skorzystać z tej funkcji.

Close

  1. Wsparcie
  2. Praktyczne porady
  3. Narzędzia pamięci: Poznaj techniki, technologie i porady dotyczące poprawy pamięci

 

Narzędzia pamięci: Poznaj techniki, technologie i porady dotyczące poprawy pamięci

  • 9 minut czytania  •  9 września 2023

 

W dzisiejszym dynamicznym świecie dobra pamięć jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, profesjonalistą, czy chcesz zachować ostrość psychiczną, narzędzia pamięci mogą pomóc Ci zwiększyć zdolności poznawcze i poprawić ogólną jakość życia. W tym poście na blogu omówimy szeroką gamę technik, technologii i wskazówek, które zwiększą moc pamięci.

Znaczenie dobrego zarządzania pamięcią

Zanim zagłębimy się w różne dostępne narzędzia pamięci, najpierw zrozummy, dlaczego posiadanie dobrej pamięci jest niezbędne. Silna pamięć pomaga nie tylko w środowisku akademickim lub zawodowym, ale także w życiu codziennym. Od zapamiętywania ważnych dat i faktów po przywoływanie imion i twarzy, ostra pamięć może mieć znaczący wpływ.

Różnorodność dostępnych narzędzi pamięci

Jeśli chodzi o poprawę pamięci, nie brakuje narzędzi i zasobów do wyboru. W tym poście na blogu omówimy szeroką gamę narzędzi pamięciowych, w tym techniki zapamiętywania, aplikacje i oprogramowanie do zapamiętywania, narzędzia pamięci komputera, zasoby edukacyjne, pomoc medyczną i badania naukowe oraz praktyczne porady i wskazówki.

Techniki zapamiętywania

Techniki zapamiętywania były używane od wieków w celu zwiększenia zdolności pamięci. Zbadamy następujące popularne techniki:

Segmentu: Dzielenie informacji na mniejsze, łatwiejsze w zarządzaniu fragmenty może ułatwić ich zapamiętanie.

Technika Pałacu Pamięci: Tworzenie żywych obrazów mentalnych i kojarzenie ich z określonymi lokalizacjami może poprawić pamięć.

Symboli: Używanie akronimów, rymów lub zapadających w pamięć zwrotów w celu zapamiętania informacji.

Metoda Loci: Ta starożytna technika polega na powiązaniu każdego przedmiotu, który chcesz zapamiętać, z określonym obrazem i miejscem. Wizualizując znaną trasę i „umieszczając” te obrazy po drodze, możesz skutecznie przywołać informacje.

Powtórzenia w odstępach: Technika ta polega na ponownym przeglądaniu informacji w coraz większych odstępach czasu w czasie, co znacznie poprawia retencję informacji. Narzędzia takie jak fiszki lub aplikacje mogą pomóc we wdrożeniu tej techniki.

Aplikacje i oprogramowanie do zapamiętywania

W dzisiejszej erze cyfrowej dostępnych jest wiele aplikacji i oprogramowania pomagających w zapamiętywaniu. Omówimy trzy typy:

1. Aplikacje fiszek

Aplikacje Flashcard to cyfrowa aktualizacja klasycznej metody badania. Aplikacje te umożliwiają tworzenie cyfrowych fiszek, wraz z tekstem, obrazami, a nawet dźwiękiem. Fiszki można oznaczać i organizować w kategorie, co ułatwia studiowanie określonych tematów. Te aplikacje często zawierają funkcje wykorzystujące techniki powtarzania w odstępach czasowych, prezentując karty, z którymi zmagasz się częściej, aby wzmocnić tę wiedzę. Przykłady aplikacji z fiszkami to Anki, Quizlet i Chegg Prep.

2. Oprogramowanie do mapowania myśli

Oprogramowanie do mapowania myśli pomaga w wizualnym organizowaniu i łączeniu pomysłów, o którym wiadomo, że poprawia retencję pamięci. Narzędzia te umożliwiają tworzenie diagramów reprezentujących słowa, pomysły, zadania lub inne pojęcia połączone i rozmieszczone promieniście wokół centralnego pojęcia. Są one niezbędne, gdy próbują zrozumieć złożone tematy z wieloma powiązanymi ze sobą elementami. Mapy myśli można łatwo udostępniać i edytować, co czyni je potężnym narzędziem do wspólnego uczenia się. Niektóre popularne programy do mapowania myśli to MindMeister, XMind i Mindomo.

3. Aplikacje do tworzenia diagramów i wykresów

Aplikacje do tworzenia diagramów i wykresów mogą przenieść robienie notatek i naukę na wyższy poziom. Narzędzia te umożliwiają wizualne przedstawianie danych, procesów i koncepcji, co prowadzi do lepszego zrozumienia i przywołania pamięci. Diagramy mogą być proste, takie jak schematy blokowe i mapy myśli, lub bardziej złożone, jak infografiki i rysunki techniczne. Wiele z tych aplikacji oferuje również szablony, co ułatwia rozpoczęcie pracy. Przykłady takiego oprogramowania obejmują Microsoft Visio, Lucidchart i Google Drawings.

Narzędzia pamięci komputerowej

Narzędzia diagnostyczne pamięci

Właściwe zarządzanie pamięcią komputera ma kluczowe znaczenie dla optymalnej wydajności. Omówimy narzędzia i techniki monitorowania pamięci, diagnozowania problemów z pamięcią oraz wskazówki dotyczące optymalizacji pamięci systemowej.

1. Monitorowanie pamięci

Narzędzia do monitorowania pamięci zapewniają kompleksowy wgląd w czasie rzeczywistym w sposób wykorzystania pamięci komputera. Wyświetlają informacje o całkowitej pamięci, używanej i wolnej pamięci oraz pamięci używanej przez poszczególne procesy. Pomaga to zrozumieć, które aplikacje lub procesy zużywają najwięcej pamięci i jak zmienia się użycie pamięci w czasie. Niektóre popularne narzędzia do monitorowania pamięci to Menedżer zadań Windows, Monitor aktywności w systemie macOS i Htop dla systemu Linux.

2. Diagnozowanie problemów z pamięcią

Diagnozowanie problemów z pamięcią obejmuje identyfikowanie i rozwiązywanie problemów związanych z pamięcią komputera. Narzędzia takie jak Windows Memory Diagnostic i MemTest86 mogą pomóc w tym procesie. Narzędzia te wykonują serię testów w pamięci fizycznej komputera, sprawdzając błędy, które mogą powodować awarie, spowolnienia lub inne problemy. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać problemy z pamięcią, aby zapewnić płynne działanie komputera.

3. Wskazówki dotyczące optymalizacji pamięci systemowej

Optymalizacja wykorzystania pamięci w systemie może prowadzić do poprawy wydajności. Istnieje kilka strategii, które możesz zastosować w tym celu. Po pierwsze, zamknij nieużywane aplikacje, aby zwolnić pamięć. Po drugie, unikaj otwierania zbyt wielu kart w przeglądarce, ponieważ każda karta używa oddzielnego kawałka pamięci. Możesz także wyłączyć niepotrzebne programy startowe, zwiększyć pamięć RAM komputera lub użyć dysku SSD, aby uzyskać szybszy dostęp do danych. Pamiętaj, aby regularnie aktualizować oprogramowanie i czyścić dysk twardy, aby system działał wydajnie.

Bezpieczeństwo i tworzenie kopii zapasowych pamięci

Ochrona pamięci cyfrowej jest niezbędna w dzisiejszym świecie. Omówimy narzędzia i praktyki dotyczące tworzenia kopii zapasowych pamięci, przechowywania w chmurze i zarządzania hasłami.

1. Narzędzia do tworzenia kopii zapasowych

Narzędzia do tworzenia kopii zapasowych to programy lub usługi umożliwiające tworzenie kopii plików i danych. Te kopie zapasowe mogą być przechowywane na dyskach zewnętrznych, sieciowej pamięci masowej (NAS) lub w chmurze. Zapewniają one ochronę przed utratą danych w wyniku awarii sprzętu, przypadkowego usunięcia lub złośliwej aktywności. Większość narzędzi do tworzenia kopii zapasowych oferuje opcje automatycznego tworzenia kopii zapasowych, dzięki czemu można je skonfigurować raz i zapomnieć o tym. Niektóre powszechnie używane narzędzia do tworzenia kopii zapasowych obejmują Acronis True Image, EaseUS Todo Backup i Macrium Reflect.

2. Przechowywanie w chmurze

Przechowywanie w chmurze polega na przechowywaniu danych cyfrowych na zdalnych serwerach, do których można uzyskać dostęp z dowolnego urządzenia z połączeniem internetowym. Ta metoda przechowywania zapewnia wiele korzyści, w tym łatwy dostęp do danych, ochronę przed utratą danych lokalnych i łatwe udostępnianie plików innym osobom. Niektóre usługi przechowywania w chmurze oferują również dodatkowe funkcje, takie jak wersjonowanie plików i automatyczne tworzenie kopii zapasowych. Popularni dostawcy przestrzeni dyskowej w chmurze to Dysk Google, Dropbox i Microsoft OneDrive.

3. Zarządzanie hasłami

Narzędzia do zarządzania hasłami pomagają bezpiecznie zarządzać różnymi hasłami do kont online. Narzędzia te mogą generować złożone, unikalne hasła dla każdej witryny, zapamiętywać je dla Ciebie i automatycznie wypełniać je w razie potrzeby, zwiększając ogólne bezpieczeństwo online poprzez wyeliminowanie ponownego użycia hasła. Zazwyczaj używają zaszyfrowanej pamięci masowej, aby zapewnić bezpieczeństwo haseł i umożliwić dostęp do haseł na różnych urządzeniach. Niektóre dobrze znane narzędzia do zarządzania hasłami to LastPass, 1Password i Dashlane.

Zasoby edukacyjne

Książki i kursy

Uczenie się od ekspertów w tej dziedzinie może dostarczyć cennych informacji na temat poprawy pamięci. Podkreślimy popularne książki na temat pamięci i kursy online, które oferują kompleksowe wskazówki.

1. Popularne książki o pamięci

Książki na temat poprawy pamięci oferują wnikliwe strategie i techniki zwiększania mocy pamięci. Jedną z takich książek jest „Nieograniczona pamięć” arcymistrza Kevina Horsleya, która dostarcza praktycznych technik poprawy pamięci i sprawności umysłowej. „Moonwalking with Einstein” Joshuy Foera to kolejna wybitna książka, która bada artystyczne i naukowe aspekty zapamiętywania wszystkiego. „The Memory Book” Harry’ego Lorayne’a i Jerry’ego Lucasa to klasyk, który uczy prostych technik radykalnie poprawiających pamięć.

2. Kursy online

Kursy online mogą być doskonałym źródłem do nauki od ekspertów w dziedzinie poprawy pamięci. Strony internetowe takie jak Coursera i Udemy oferują różne kompleksowe kursy. Na przykład „Learning How to Learn” na Coursera, prowadzony przez dr Barbarę Oakley i dr Terrence’a Sejnowskiego, zapewnia cenny wgląd w naukę o mózgu, techniki pamięci i metody uczenia się. „Zostań SuperLearner” na Udemy to kolejny popularny kurs, który uczy szybkiego czytania i zaawansowanych technik pamięci.

3. Warsztaty i seminaria

Warsztaty i seminaria zapewniają bardziej interaktywne środowisko uczenia się dla poprawy pamięci. Często obejmują one sesje osobiste lub wirtualne prowadzone przez ekspertów od pamięci, którzy dzielą się swoimi technikami i prowadzą uczestników przez praktyczne ćwiczenia. Na przykład coroczne Mistrzostwa Pamięci USA oferują warsztaty na temat technik pamięci. Podobnie, warsztaty mapowania myśli i pamięci Tony’ego Buzana oferują dogłębne szkolenie w zakresie mapowania myśli i innych technik poprawy pamięci.

Gry pamięciowe

Angażowanie się w gry pamięciowe może być przyjemnym sposobem na wyostrzenie zdolności poznawczych. Zbadamy popularne gry pamięciowe i omówimy korzyści, jakie oferują.

1. Popularne gry pamięciowe

Gry pamięciowe obejmują zarówno klasyczne gry, takie jak Memory lub Concentration, w których gracze przerzucają karty, szukając meczu, jak i gry cyfrowe, takie jak gra macierzy pamięci Lumosity. Niektóre gry koncentrują się na zapamiętywaniu sekwencji lub lokalizacji, podczas gdy inne celują w umiejętności rozpoznawania lub kojarzenia. Dla dzieci gry takie jak Simon Says lub I Spy mogą być zabawne i satysfakcjonujące. Dorośli mogą cieszyć się trudnymi grami online, takimi jak Peak lub Elevate, które zawierają różnorodne zadania pamięciowe.

2. Korzyści z gier pamięciowych

Gry pamięciowe mogą poprawić różne funkcje poznawcze. Pomagają poprawić pamięć krótkotrwałą i zwiększyć koncentrację uwagi, co ma kluczowe znaczenie dla uczenia się i produktywności. Regularnie rzucając wyzwanie mózgowi grami pamięciowymi, możesz potencjalnie spowolnić spadek funkcji poznawczych i zmniejszyć ryzyko demencji. Co więcej, te gry mogą pomóc poprawić szybkość przetwarzania i umiejętności rozwiązywania problemów. Wreszcie, gry pamięciowe mogą być zabawnym i wciągającym sposobem na odstresowanie się i produktywną przerwę.

3. Tworzenie własnej gry pamięciowej

Tworzenie własnej gry pamięciowej może być zabawnym i spersonalizowanym sposobem na poprawę pamięci. Możesz kierować reklamy na określone obszary, które chcesz poprawić, takie jak nazwiska, twarze, liczby lub fakty. Jedną z prostych gier na początek jest gra dopasowywania, w której musisz sparować powiązane elementy, takie jak słownictwo i definicje lub wydarzenia historyczne i ich daty. Innym pomysłem jest stworzenie pałacu pamięci, metody używanej przez mistrzów pamięci, w której wizualizujesz przedmioty lub koncepcje w znanym miejscu. Pamiętaj, że kluczem do skutecznej gry pamięciowej jest regularna praktyka i zwiększanie poziomu trudności w czasie.

Pomoc medyczna i badania naukowe

Zaburzenia pamięci

Zaburzenia pamięci mogą znacznie wpłynąć na codzienne życie. Przedstawimy przegląd powszechnych zaburzeń pamięci i omówimy narzędzia i zasoby dostępne do zarządzania.

1. Przegląd powszechnych zaburzeń pamięci

Zaburzenia pamięci to stany, które w znacznym stopniu wpływają na zdolność osoby do tworzenia nowych wspomnień, przywoływania istniejących lub obu. Choroba Alzheimera, nieodwracalne i postępujące zaburzenie mózgu, jest najczęstszą przyczyną utraty pamięci u osób starszych. Stopniowo upośledza pamięć, umiejętności myślenia i zdolność do wykonywania rutynowych zadań. Demencja jest kolejnym powszechnym zaburzeniem pamięci, które charakteryzuje się spadkiem pamięci, języka, rozwiązywania problemów i innych umiejętności myślenia, które wpływają na zdolność osoby do wykonywania codziennych czynności. Otępienie naczyniowe, otępienie z ciałami Lewy’ego i otępienie czołowo-skroniowe są również częstymi rodzajami zaburzeń pamięci.

2. Narzędzia i zasoby do zarządzania

Zarządzanie zaburzeniami pamięci często wymaga wieloaspektowego podejścia, które obejmuje leki, terapię i zmiany stylu życia. Stowarzyszenie Alzheimera zapewnia bogactwo zasobów, w tym infolinię 24/7, programy edukacyjne i lokalne usługi wsparcia. Podobnie Dementia Society of America oferuje zasoby dla pacjentów i opiekunów, takie jak nauka online, grupy wsparcia i porady dotyczące codziennych czynności. Co więcej, terapie poznawczo-behawioralne i narzędzia poprawiające pamięć, takie jak notatniki pamięci, kalendarze i aplikacje przypominające, mogą być również korzystne w radzeniu sobie z tymi zaburzeniami.

3. Wskazówki dla opiekunów

Opieka nad osobami z zaburzeniami pamięci może być wyzwaniem. Ważne jest, aby kształcić się na temat stanu, jego postępu i strategii zarządzania. Regularne przerwy i czynności związane z samoopieką są niezbędne, aby zapobiec wypaleniu opiekuna. Ustalenie codziennej rutyny może pomóc osobie z zaburzeniami pamięci poczuć się bezpieczniej i ułatwić zarządzanie codziennymi zadaniami. Korzystanie ze strategii komunikacyjnych, takich jak utrzymywanie krótkich i prostych zdań, utrzymywanie kontaktu wzrokowego oraz mówienie powoli i wyraźnie, może poprawić interakcje. Wreszcie, dołączenie do grup wsparcia może stanowić platformę do dzielenia się doświadczeniami i uczenia się od innych, którzy są w podobnej sytuacji.

Badania naukowe nad pamięcią

Badania naukowe odgrywają istotną rolę w zrozumieniu pamięci i opracowywaniu nowych narzędzi pamięciowych. Zbadamy najnowsze osiągnięcia i omówimy narzędzia badań naukowych.

1. Przegląd najnowszych badań

Ostatnie badania w dziedzinie pamięci doprowadziły do intrygujących odkryć. Na przykład badania wykazały, że sen odgrywa kluczową rolę w konsolidacji pamięci, a głębokie fazy snu pomagają zabezpieczyć wspomnienia i poprawić pamięć. Niektóre badania sugerują również, że ćwiczenia mogą zwiększyć pamięć i funkcje poznawcze. Ponadto ostatnie postępy rzuciły światło na neurobiologię pamięci, wyjaśniając, w jaki sposób wspomnienia są tworzone, przechowywane i odzyskiwane w mózgu. Badania nad pamięcią ujawniły również, że nasze wspomnienia są plastyczne, podatne na wpływ i mogą z czasem ulec zmianie.

2. Narzędzia badań naukowych

Badania nad pamięcią obejmują różnorodne narzędzia naukowe. Techniki neuroobrazowania, takie jak fMRI i skany PET, pozwalają naukowcom wizualizować aktywność mózgu i zrozumieć, w jaki sposób różne regiony mózgu przyczyniają się do tworzenia i przypominania pamięci. Testy neuropsychologiczne, często stosowane w warunkach klinicznych, oceniają funkcjonowanie pamięci i pomagają zdiagnozować zaburzenia pamięci. Narzędzia elektrofizjologiczne, takie jak EEG, dostarczają danych na temat wzorców fal mózgowych związanych z procesami pamięciowymi. Ponadto stosuje się techniki molekularne i genetyczne w celu zrozumienia molekularnych podstaw pamięci.

3. Przyszłe postępy w badaniach nad pamięcią

Przyszłość badań nad pamięcią niesie ze sobą ekscytujące perspektywy. Pojawiające się dziedziny, takie jak optogenetyka, w których światło jest wykorzystywane do kontrolowania neuronów, mogą zrewolucjonizować nasze rozumienie tego, jak powstają i manipuluje wspomnieniami. Możemy również przewidzieć postępy w technikach poprawy pamięci, być może poprzez stymulację mózgu lub interwencje farmakologiczne. Co więcej, opracowanie bardziej wyrafinowanych algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego może otworzyć nowe możliwości modelowania procesów pamięciowych, przewidywania utraty pamięci i tworzenia spersonalizowanych interwencji. Może to znacznie zwiększyć naszą zdolność do leczenia zaburzeń pamięci, poprawić wydajność poznawczą, a nawet potencjalnie zapobiec spadkowi pamięci wraz ze starzeniem się.

Praktyczne porady i wskazówki

Narzędzia pamięci dziennej

Proste narzędzia i praktyki mogą pomóc poprawić pamięć w życiu codziennym. Omówimy zalety notatników i planerów, aplikacji do robienia notatek oraz wskazówek dotyczących efektywnej organizacji.

1. Notatniki i planery

Pomimo ery cyfrowej nie można lekceważyć skuteczności tradycyjnych narzędzi typu pióro i papier w organizowaniu i zapamiętywaniu ważnych informacji. Zapisując informacje, angażujesz wiele procesów poznawczych – takich jak czytanie, pisanie i interpretowanie – które mogą poprawić pamięć pamięci. Notatniki i planery zapewniają również wizualny zapis informacji, do których można łatwo uzyskać dostęp, przejrzeć i poprawić w razie potrzeby.

2. Aplikacje do robienia notatek

W erze cyfrowej aplikacje do robienia notatek oferują praktyczne i wygodne metody przechwytywania i organizowania myśli, pomysłów i ważnych szczegółów. Aplikacje takie jak Evernote, Google Keep i Microsoft OneNote umożliwiają synchronizowanie notatek między urządzeniami, wyszukiwanie określonych słów kluczowych, a nawet udostępnianie notatek innym osobom. Wiele z tych aplikacji zawiera również funkcje takie jak przypomnienia, listy kontrolne lub możliwość dołączania plików, zapewniając wielofunkcyjną platformę do obsługi pamięci.

3. Wskazówki dotyczące efektywnej organizacji

Efektywna organizacja jest kluczem do poprawy pamięci i produktywności. Techniki, takie jak tworzenie list rzeczy do zrobienia, korzystanie z kalendarzy i ustawianie przypomnień, mogą pomóc w zarządzaniu zadaniami i terminami. Rozbicie złożonych zadań na mniejsze, łatwe do opanowania części może zmniejszyć obciążenie poznawcze i poprawić ich wykonanie. Regularne przeglądanie i aktualizowanie tych narzędzi organizacyjnych zapewnia również, że jesteś na dobrej drodze i że nic nie wpadnie przez pęknięcia.

Wskazówki dotyczące dobrej pamięci

Nawyki zdrowego stylu życia mogą przyczynić się do lepszego funkcjonowania pamięci. Tutaj zbadamy wpływ diety, ćwiczeń, jakości snu i zarządzania stresem na pamięć.

1. Dieta i ćwiczenia

Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna odgrywają znaczącą rolę w utrzymaniu optymalnych funkcji poznawczych. Spożywanie zrównoważonej diety bogatej w owoce, warzywa, chude białka i zdrowe tłuszcze może odżywić mózg i chronić go przed stresem oksydacyjnym. W szczególności pokarmy bogate w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminy z grupy B mogą poprawić zdrowie mózgu i pamięć. Z drugiej strony, regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają zdrowie układu sercowo-naczyniowego i stymulują mózg do wytwarzania substancji chemicznych, które poprawiają pamięć i uczenie się.

2. Znaczenie snu

Jakość snu ma kluczowe znaczenie dla konsolidacji pamięci i ogólnego zdrowia mózgu. Podczas snu, szczególnie podczas głębokich, wolnofalowych etapów, nasze mózgi konsolidują nowe wspomnienia i usuwają szkodliwe białka odpadowe, które gromadzą się między komórkami mózgu. Proces ten zapewnia, że możemy skuteczniej przywoływać nowo poznane informacje i umiejętności. Brak wystarczającej ilości snu może zakłócić te procesy, prowadząc do trudności w zapamiętywaniu nawet prostych informacji.

3. Zarządzanie stresem

Przewlekły stres może mieć szkodliwy wpływ na pamięć i zdolności poznawcze. Wysoki poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol, może uszkodzić hipokamp, główny region mózgu do przechowywania wspomnień. Dlatego korzystne mogą być techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak uważność, joga, ćwiczenia głębokiego oddychania lub inne techniki relaksacyjne. Praktyki te zmniejszają poziom stresu, poprawiają samopoczucie emocjonalne i mogą pomóc w utrzymaniu pamięci i zdolności poznawczych w czasie.

Konkluzja

Podsumowując, narzędzia pamięci obejmują różne techniki, technologie i wskazówki, które mogą pomóc poprawić pamięć i zdolności poznawcze. Niezależnie od tego, czy szukasz technik zapamiętywania, narzędzi pamięci komputerowej, zasobów edukacyjnych czy praktycznych wskazówek, dostępnych jest wiele opcji dostosowanych do Twoich potrzeb. Włączenie tych narzędzi pamięci do codziennej rutyny może zwiększyć moc pamięci i odblokować pełny potencjał poznawczy.

Pamiętaj, że poprawa pamięci to podróż przez całe życie. Pozostań ciekawy, odkrywaj nowe narzędzia pamięci i kontynuuj wyzwanie dla swojego mózgu. Wspólnie dążmy do poprawy pamięci i ostrzejszego umysłu.

Odwołania

Książki:

Baddeley, A., Eysenck, M. W., & Anderson, M. C. (2015) . Pamięć. Prasa psychologiczna.

Oakley, B. (2014). Umysł dla liczb: jak celować w matematyce i naukach ścisłych (nawet jeśli oblałeś algebrę). TarcherPerygeum.

Artykuły naukowe:

Squire, L.R., & Zola, SM (1996). „Struktura i funkcja systemów pamięci deklaratywnej i niedeklaratywnej.” Proceedings of the National Academy of Sciences, 93(24), 13515-13522.

Marshall, L., & Born, J. (2007). „Wkład snu w konsolidację pamięci zależnej od hipokampa.” Trends in Cognitive Sciences, 11(10), 442-450.

Zasoby online:

Neuronauka dla dzieci: https://faculty.washington.edu/chudler/introb.html

Trening Lumosity Brain: https://www.lumosity.com/en/

Powiązane artykuły