Up

Bu özelliği kullanabilmek için lütfen sayfayı tarayıcınızda açın.

Close

  1. Yardım
  2. Eğitim
  3. 2023 ve sonrasında öğreniminizi artırmak için 3 ipucu!

 

2023 ve sonrasında öğreniminizi artırmak için 3 ipucu!

  • 2 dakika okuma  •  5 Mart 2023

 

Değişim genellikle zordur, ancak aynı zamanda fırsatlar da yaratabilir. Teknoloji ilerledikçe öğrenme şeklimiz de değişiyor. Yapay zekadan yararlanmadan mobil öğrenme ve sanal sınıfları benimsemeye kadar, bu ipuçları öğrencilerin, öğretmenlerin, ebeveynlerin ve kuruluşların öğrenciler için olumlu sonuçlar elde etme potansiyellerini en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olacaktır.

Bu blog yazısında, 2023 ve sonrasında öğrenimde başarılı olmanıza yardımcı olacak 3 ipucunu inceleyeceğiz. Hadi ayrıntılı olarak öğrenelim.

Çevrenize göre hareket edin

Çevreye göre hareket etmek, öğrenmeyi teşvik etmek için çok etkili bir strateji olabilir. Kendimizi içinde bulduğumuz ortam, yeni bilgileri öğrenme ve akılda tutma becerimiz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, içinde çalıştığımız ortam üzerinde düşünmek için zaman ayırmak ve bu ortamı öğrenmeye mümkün olduğunca elverişli hale getirmek için gerekli değişiklikleri yapmak çok yararlıdır.

Bu, eğitim yerinin değiştirilmesi anlamına gelebilir. Örneğin, evde dikkatiniz kolayca dağılıyorsa, çalışmak için daha sessiz, dikkat dağıtmaya daha az eğilimli bir yer bulmak faydalı olabilir. İster kendi evinizde ister bir kütüphane veya kafede olsun, özel bir çalışma alanı da çok faydalı olabilir. Önemli olan kendinizi rahat hissedeceğiniz ve işinize konsantre olabileceğiniz bir yer bulmaktır.

Keyifli ve ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bir çalışma alanı yaratmak önemlidir. Bu, iyi bir sandalye veya rahat bir masa gibi kaliteli ekipmanlara yatırım yapmak veya etrafınızı size ilham veren ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olan bitkiler veya dekorasyonlarla çevrelemek anlamına gelebilir. Çalışma alanınızı keyifli ve konforlu hale getirdiğinizde, orada zaman geçirme ve verimli çalışma olasılığınız artacaktır.

Hedeflerinize uygun etkinlikler planlayın

Hedeflerinizi yansıtan etkinlikler planlamak, öğretiminize yardımcı olacak bir başka stratejidir. Neyi başarmak istediğinize dair net bir fikriniz olması ve faaliyetlerinizi buna göre planlamanız, öğrenmenizde daha motive ve etkili olmanızı sağlayacaktır. Harekete geçersiniz, bu da olaylara bakış açınızı önemli ölçüde değiştirebilir.

Kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyin! Kısa vadeli hedefler, uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak ara adımlar olabilir. Örneğin, uzun vadeli hedefiniz bir üniversite diploması almaksa, kısa vadeli hedefiniz bir sınavı geçmek veya belirli bir projeyi tamamlamak olabilir. Belirli hedefler belirleyerek ve bu hedefler doğrultusunda çalışarak, üzerinizdeki düşünme baskısını kaldırabilir ve eylemlerinize odaklanabilirsiniz.

Sizi yansıtan kişilerle zaman paylaşın

Sizin gibi olanlarla işbirliği yapmayı öğrenmek kaçınılmazdır. Sizinle aynı ilgi alanlarına ve hedeflere sahip kişilerle çalışmak, motivasyonunuzu korumanıza ve öğrenme çabalarınızda birbirinizi desteklemenize yardımcı olacaktır.

İster çevrimiçi tartışma grupları ister forumlar aracılığıyla olsun, düzenli olarak konuşabileceğiniz bir grup insan bulun. Bu bir çalışma kulübü ya da sadece sizinle aynı konulara ilgi duyan bir arkadaş grubu olabilir. Bu kişilerle düzenli olarak çalışarak fikir alışverişinde bulunabilir, sorular sorabilir ve merakınızın akmasına izin verebilirsiniz.

Size destek olabilecek koçlar ve mentorlar olduğunu da unutmayın. Bir mentor size tavsiyelerde bulunabilir ve öğreniminizdeki engelleri aşmanıza yardımcı olabilir. Deneyimli bir kişiyle çalışarak onların deneyim ve bilgilerinden faydalanabilir, bu da size zaman kazandırabilir ve hatta hedeflerinize ilişkin gelişen bir vizyon kazandırabilir.

Şimdi kendinize doğru soruları sorun…

Öğreniminizi geliştirmek için hangi adımları atıyorsunuz? Öğrenmenizi desteklemek için çevrenizde nasıl hareket ediyorsunuz? Belirlediğiniz hedefler nelerdir ve bunlara ulaşmak için faaliyetleri nasıl planlıyorsunuz? Yeni şeyler öğrenmek için sizin gibi insanlarla nasıl çalışıyorsunuz? Merakınızı harekete geçirmek için bilgi kaynaklarınızı nasıl çeşitlendirirsiniz? Öğrendiklerinizi yansıtmak ve uygulamak için nasıl zaman ayırıyorsunuz? Doğru adımları atarak, bilgiyi öğrenme ve akılda tutma becerinizi önemli ölçüde geliştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler